حزب اسلامی ارغندیوال: نمایندگان حکمتیار اعضای ما را نامزد کابینه معرفی نکنند

ارغنده وال حق نشر عکس FB/Abdul Hadi Arghandiwal
Image caption حزب اسلامی به رهبری آقای ارغندیوال ترجیح داده که مذاکره کنندگان آقای حکمتیار نامزدهای مورد نظر خود برای عضویت در کابینه را "از جمع برادران مهاجر" معرفی کنند

حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال از هیئت مذاکره کننده گلبدین حکمتیار خواسته که اعضای این حزب را به عنوان نامزدهای پیشنهادی خود برای عضویت در کابینه معرفی نکند.

حزب اسلامی ارغندیوال با انتشار اعلامیه‌ای خبر داده که مذاکره کنندگان آقای حکمتیار در پاسخ به پیشنهاد دولت، چند عضو دفتر اجرائی آن (ارغنده‌وال) را به عنوان نامزد برای احراز وزارت معرفی کرده‌اند.

این اعلامیه افزوده که این حزب به نحوی در حکومت وحدت ملی و کابینه دولت حضور دارد و به این دلیل ترجیح داده می‌شود که نامزدهای مورد نظر (حزب اسلامی حکمتیار) "از جمع برادران مهاجر ما که به پروسه صلح پیوسته" و به کشور بازگشته‌اند، معرفی شوند.

حزب اسلامی آقای ارغندیوال با تأکید بر حمایت خود از مصالحه با حکمتیار، اعلام کرده که از بازگشت او به کشور به گرمی استقبال می‌کند.

اعلامیه حزب اسلامی (ارغندیوال) توضیح نمی‌دهد که دولت چه زمانی و کدام سمت‌ها را به مذاکره کنندگان آقای حکمتیار پیشنهاد کرده است و مذاکره کنندگان آقای حکمتیار چه کسانی را به دولت معرفی کرده‌اند.

قریب‌الرحمان سعید، مسئول دفتر مطبوعاتی حزب اسلامی جناح حکمتیار به بی‌بی‌سی گفته است که اعلامیه جناح آقای ارغندیوال‌ را خوانده و آن را بررسی می‌کند و موضع رسمی خود را بعداً اعلام می‌کند.

حزب اسلامی به رهبری آقای ارغندیوال عمدتاً متشکل از اعضای پیشین حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار است که در دورۀ پساطالبان پیروی از آقای حکمتیار را ترک کردند و حزب آنها رسماً به عنوان حزب سیاسی در دولت ثبت شد که به صورت قانونی فعالیت می‌کند.

پیش از این مذاکره‌کنندگان آقای حکمتیار اعلام کرده‌ بودند که برای رسیدن به مقام دولتی مذاکره نمی‌کنند و توافقنامه آشتی با دولت شامل اختصاص دادن کرسی‌های دولتی به هواداران آقای حکمتیار نمی‌شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط