ولسوال پرچمن ولایت فراه در اداره کارش 'محاصره شده است'

فراه
Image caption ولایت فراه در غرب افغانستان از ولایات ناامن است

منابع محلی در ولایت فراه در غرب افغانستان می‌گویند که ولسوال و کارمندان رسمی منطقه پرچمن از چند روز به‌ این‌سو از طرف رقبای‌شان در داخل ساختمان ولسوالی محاصره شده و بند مانده‌اند.

موسی خان، هفت ماه پیش به عنوان ولسوال پرچمن معرفی شد اما از همان آغاز با مخالفت شماری از گروه‌ها در آن ولسوالی روبرو شد. همین مشکلات سبب شد که او پس از پنج ماه از معرفی شدنش، تازه به کار آغاز کند.

یک مقام امنیتی پرچمن که نخواست نامی از او برده شود، به بی‌بی‌سی گفت که ولسوال با عده‌ای از همکارانش از چند روز به این‌سو از سوی رقبایش در داخل ساختمان ولسوالی محاصره شده و بند مانده‌اند.

مردم محل دلیل این مشکلات را اختلاف میان ولسوال کنونی و ولسوال پیشین می‌خوانند.

مسئولان ولایتی فراه می‌گویند افرادی را که در برابر کارهای اداره محلی مانع ایجاد کنند، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند کرد.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه مدعی شد که افراد مخالف موسی خان ولسوال پرچمن کسانی‌ هستند که به ناامنی در آن ولایت هم دامن می‌زنند.

او می‌گوید که موسی خان، ولسوال پرچمن به دنبال مشکلات ناشی از "عدم هماهنگی" با این جنجال‌ها رو به رو شده است.

بی‌بی‌سی تلاش کرد با موسی خان هم تماس گرفته و در مورد صحبت کنیم اما افراد نزدیک به او گفتند که بیمار است و حالا توان صحبت کردن را ندارد.

باشنده‌های ولسوالی پرچمن فراه می‌گویند این مشکلات از زمانی آغاز شد که به خواست مردم یک ولسوال بطور رسمی به آن ولسوالی معرفی شد، اما معرفی او مخالفت‌های شماری از افراد بانفوذ در محل را در پی داشت.

محمد خان یک باشنده محل می‌گوید این مخالفت‌ها مردم را نگران کرده است.

سخنگوی والی فراه می‌پذیرد که موسی خان هفت ماه پیش به عنوان ولسوال گماشته شد اما یک ماه پیش توانست کارش را آغاز کند.

گفته می‌شود که در افغانستان در کنار مشکلات فساد اداری، گماشته شدن افراد بر اساس ارتباطات قومی، حزبی و گروهی، انحصار کرسی‌های حکومتی هم یک مشکل بزرگ است.

پیش از این هم تعدادی از افرادی که از سوی حکومت در ولایات مختلف به پست‌های رسمی گماشته شده بودند با مخالفت‌های گروه‌های سیاسی، مسئولان محلی و افراد زورمند و با نفوذ محل رو به رو شده‌اند.

ولایت فراه در غرب افغانستان و در جنوب هرات سالهاست که به ناامنی شهرت یافته است که در واقع باعث شده که این ولایت متروکه بماند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط