روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۰ حمل

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

گسترش روابط تجارتی افغانستان با قزاقستان، اعتراض حامیان رئیس شورای ولایتی هرات و آینده شورای عالی صلح مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ حمل (فروردین) کابل است.

گسترش روابط تجارتی افغانستان با قزاقستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که افغانستان برای وارد کردن کالاهای مورد نیاز خود همواره با چالش مواجه بوده است. وابستگی بیش از حد کشور به مرزهای پاکستان و تنش در روابط سیاسی دو کشور، بر این چالشها افزوده است. افغانستان برای عبور از این چالش ها نیازمند است که روابط تجاری خود را توسعه دهد و کشورهای آسیای میانه می‌تواند برای افغانستان بدیل مناسب باشد.

افغانستان با اشاره به کنفرانس اقتصادی مشترک افغانستان و قزاقستان افزوده که قزاقستان با توجه به موقعیت جغرافیایی‌اش می‌تواند به عنوان یک حلقه وصل افغانستان به بازارهای چین و روسیه عمل کند. از این لحاظ توسعه روابط تجارتی با قزاقستان برای آینده اقتصادی کشور و فراهم سازی زمینه ثبات بازار کشور، از اهمیت ویژه برخوردار است.

افغانستان نوشته که بازارهای افغانستان اکنون از ثبات لازم برخودار نیست و عوامل گوناگون سیاسی و اقتصادی وضعیت بازار را تغییر می‌دهد؛ گسترش روابط تجاری با کشورهای دیگر منطقه و از جمله آسیای میانه می‌تواند تا حدی زیادی از نوسانات بازار جلوگیری کند.

روزنامه راه مدنیت نیز می‌نویسد که "انحصار افغانستان در کام کالاهای بی‌کیفیت پاکستانی و سوء‌استفاده آن کشور از محدودیت‌های مرزی افغانستان، یکی از نقاط ضعفی بود که سالیان گذشته، تاجران افغان را زمین گیر کرده بود."

راه مدنیت افزوده که افغانستان به دلیل نیازمندی شدید به گندم، آرد، نفت و گاز می‌تواند از قزاقستان در این موارد کمک بگیرد و افغانستان می‌تواند یکی از بازارهای مطلوب با ظرفیت فراوان برای قزاقستان شود.

راه مدنیت نوشته که قزاقستان می‌تواند یکی از طرف‌های قابل اعتماد تجارتی برای افغانستان باشد زیرا به نفع افغانستان است که خود را از انحصار تجارتی با پاکستان خارج کند.

اعتراض حامیان رئیس شورای ولایتی هرات

روزنامه ۸‌صبح نوشته که کامران علیزایی رئیس شورای ولایتی هرات روز گذشته یک تعداد تفنگداران را در سطح شهر هرات جا به جا کرده بود.

۸‌صبح می‌نویسد که آقای علی‌زایی در یک دادگاه رسمی و با صلاحیت محکوم به زندان شده است و جرم او قانون‌شکنی است اما آنچه که بیشتر از تفنگداران علی‌زایی مردم را ترسانده است، بی‌کفایتی مسئولان امنیتی هرات است.

۸‌صبح افزوده که هرات دومین شهر پرجمعیت افغانستان است که از دیرباز، مهد فرهنگ بوده است. تسلط دولت براین شهر هم مسلم است و مردم این شهر همیشه از حاکمیت قانون و دولت حمایت کرده‌اند.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح می‌پرسد: "با وجود این همه زمینه نظم‌پذیری و امکانات فراوان برای تامین نظم، چرا پلیس و اردوی (ارتش) ملی در هرات نتوانستند به رفتار قانون‌شکنانه تفنگداران علیزایی، پاسخ بدهند؟... رئیس‌جمهوری، وزیران قوای مسلح و دیگر بلندپایه های حکومتی که در کابل لمیده‌اند و هر روز حرف‌های دهن‌پرکن در مورد حاکمیت قانون می‌زنند، چرا به تفنگداران علیزایی پاسخ ندادند؟ "

۸‌صبح می‌نویسد که اگر نهادهای دولتی در برابر قانون‌شکنان اقدام نکند، یا قانون‌شکنی و ایجاد وحشت را نادیده بگیرند، اعتبار مردم به نهادها از بین می‌رود.

آینده شورای عالی صلح

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که شش سال از صدور فرمانی می‌گذرد که بر اساس آن کمیسیون تحکیم صلح ساخته شد. کمیسیونی که بعدها به شورای عالی صلح تغییر نام یافت.

اطلاعات روز نوشته که این کمیسیون بودجه هنگفتی را چه از طریق نشر پیام‌های رسانه‌ای و چه از طریق تامین نیازهای مالی‌اش، به مصرف رساند اما پس از شش سال، حاصل کار این شورا در قیاس با بودجه آن و امیدواری که خلق کرده بود، بسیار اندک است.

اطلاعات روز افزوده که مشکل اصلی شورای صلح نه فساد در این اداره است و نه ناتوانی اعضای آن در دیپلماسی و مدیریت روند آشتی با گروه‌های مسلح مخالف دولت، به خصوص طالبان. مساله اساسی پیچید‌گی گفت‌وگو و دشواری اقناع طالبان برای پایان دادن به جنگ است.

اطلاعات روز نوشته راهی که می‌تواند چشم‌انداز صلح را روشن‌تر کند، تقویت دولت و تلاش برای بهسازی حکومت، جلب رضایت عمومی، مبارزه با فساد و ساختن دولت نیرومندی است که بتواند طرف‌های درگیر را از پیروزی نسبی ناامید سازد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، اعزام نیروهای تازه‌نفس آمریکایی و تلاش برای سرکوب و بازستانی مناطق تحت کنترل طالبان، افغانستان را به صلح نزدیک‌تر خواهد کرد.

مطالب مرتبط