مرکل از تشدید روند اخراج پناهجویان افغان دفاع کرد

انجلا مرکل حق نشر عکس Reuters
Image caption از مجموع ۱۸۳هزار درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان در سال ۲۰۱۶، بیش از ۷۰ درصد آنها را آلمان دریافت کرده است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان امروز (جمعه، ۱۸حمل/فروردین) در نشستی در برلین از موضع آلمان در تشدید روند اخراج آن دسته از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی‌شان رد شده، دفاع کرد.

خانم مرکل در جمع عده‌ای از داوطلبان کمک به پناهندگان در برلین گفت: "همه کشورهای اتحادیه اروپا پناهجویان افغان را که درخواست پناهندگی شان رد شده، دوباره به افغانستان می‌فرستند."

آمارهای دولت آلمان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶، پس از شهروندان سوریه، پیشترین پناهجویانی که در آلمان درخواست پناهندگی دادند، شهروندان افغانستان هستند.

با شدت گرفتن موج پناهجویان در سال ۲۰۱۵، دولت آلمان اعلام کرده بود که پناهندگان افغان‌ که در آلمان پذیرفته نشده‌اند، دوباره به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

دولت‌های آلمان و افغانستان در اکتبر سال گذشته توافق‌نامه‌ای را برای برگرداندن پناهجویان رد شده امضا کردند. از آن زمان، آلمان ماهی یک هواپیما به کابل می‌فرستد که مسافران آن اکثرا مردهای مجرد هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان (راست) با انگلا مرکل

خانم مرکل از اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواست تا برای افغان‌ها تصوری که گویا آنها در افغانستان زندگی کرده نمی‌توانند، را ایجاد نکند. او افزود: "در غیر آن، همه با هم بازنده خواهیم بود و هیچ کسی در افغانستان نخواهد ماند تا با گروه طالبان جنگ کند".

صدراعظم آلمان به نقل از دولت افغانستان همچنین گفت همه کسانی که در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند، افغان‌هایی نیستند که در معرض بیشترین تهدیدها قرار دارند.

به گزارش اتحادیه اروپا، از مجموع ۱۸۳هزار درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان در سال ۲۰۱۶، بیش از ۷۰ درصد آنها را آلمان دریافت کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان با بازگرداندن پناهجویان افغان با پلاکاردی که بر آن نوشته شده افغانستان امن نیست