وزارت داخله افغانستان: دو فرمانده شبکه حقانی در غزنی کشته شدند

غزنی
Image caption ولایت غزنی از جمله ولایت‌های ناآرام افغانستان است

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در حمله هوایی نیروهای امنیتی افغانستان دو فرمانده و چهار عضو این شبکه در ولایت غزنی در جنوب افغانستان کشته شده اند.

براساس خبرنامه این وزارت این دو فرمانده ملا منگل و مولوی رشید نام داشتند که در حمله عصر دیروز، جمعه ( ۱۸حمل/ فروردین) در منطقه "پارچه" ولسوالی"گیرو" ولایت غزنی هدف قرار گرفتند.

وزارت داخله افغانستان مدعی است که این دو فرمانده شبکه حقانی در طراحی حملات انتحاری در ولایت غزنی نقش داشته‌اند.

حکومت افغانستان بارها اعلام کرده که فرماند‌هان شبکه حقانی در ولایت‌های جنوب شرق و شماری از ولایت‌های جنوبی هدف قرار داده است.

به گفته مقام‌های آمریکایی و افغان، شبکه حقانی طراح و عامل اجرای بسیاری از حملات سنگین علیه اهداف آمریکایی و افغان در داخل خاک افغانستان بوده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیرقانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

گفته می‌شود نیروهای شبکه حقانی در مناطق وزیرستان شمالی و همچنین در منطقه قبیله‌ای کُرم در پاکستان و هم مرز با افغانستان، مخفی هستند.

خونین‌ترین حمله این گروه بهار سال گذشته به واحد ریاست محافظت از رجال برجسته دولت افغانستان در کابل بود که ۶۴ نفر کشته و ۳۴۷ نفر نیز زخمی شدند.

این حمله یکی از خونین‎ترین حملات خوانده شد و ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد تحقیقات آنان نشان داده که شبکه حقانی در این حمله دست داشته است.

کشته شدن معاون والی طالبان در قندوز

دیروز پلیس ولایت قندوز اعلام کرده بود که در بمباران پهپادها ۲۴ نفر از شورشیان مخالف دولت کشته شده‌اند که مولوی شمس، معاون والی خودخوانده گروه طالبان در میان کشته شدگان است.

براساس خبرنامه پلیس بخش ۸۰۸ اسپین زر، سه تن از اتباع خارجی نیز در میان این ۲۴ نفر هستند.

مطالب مرتبط