مرکز خبرنگاران افغانستان: برخورد اشرف غنی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی نگران‌کننده است

کنفرانس مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری افغانستان در سفر دوره‌ای اخیر خود با مقام‌های عالی‌رتبه کشورهای استرالیا، اندونزی و سنگاپور در مورد گسترش روابط میان افغانستان و کشورهای متذکره تبادل نظر کرد

به دنبال پاسخ ندادن اشرف غنی به پرسش‌های شماری از خبرنگاران داخلی، مرکز خبرنگاران افغانستان این برخورد رئیس جمهوری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی را "غیر قابل قبول" و "به شدت نگران کننده" خوانده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، یک نهاد غیردولتی که از خبرنگاران حمایت می‌کند، در خبرنامه‌ای که امروز (۲۰ حمل/فروردین) منتشر کرده، گفته است که رئیس جمهوری غنی "برخلاف قانون حق دسترسی به اطلاعات که خودش توشیح کرده است و آن را از جمله افتخارات کاری اش می داند، اجازه نداد خبرنگار طلوع نیوز سوالی خارج از برنامه سفر دوره‌ای او مطرح کند."

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست خبری در پیوند با سفر اخیرش به کشورهای استرالیا، اندونزی و سنگاپور، از پاسخ دادن به پرسش‌های شماری از خبرنگاران خودداری کرد و گفت که فقط به پرسش‌های مربوط به سفرش پاسخ می‌دهد.

اما زمانی که خبرنگار شبکه الجزیره پرسشی به زبان انگلیسی در مورد نشست مسکو که قرار است تا پایان ماه اپریل/آوریل برگزار شود، مطرح کرد رئیس جمهوری غنی به آن پاسخ داد.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری، در فیسبوکش تصریح کرده که "خبرنگاران براساس تفاهم وعده کرده بودند که در پیوند به موضوع کنفرانس سوال می‌کنند."

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

بلافاصله بعد از کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهوری، کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان هشتگ #سانسور_ممنوع! را استفاده کردند.

مسعود ترشتوال، مسئول رسانه‌های شورای حراست و ثبات، در واکنش به این برخورد رئیس جمهوری گفت: "رئیس صاحب در نشست خبری‌اش در برخورد با رسانه‌ ها از رئیس جمهور ترامپ تقلید کرد. این در حالی است که رسانه‌های افغانستان محوری‌ترین نقش را در تبیین واقعیت‌ها داشته‌اند."

جلیل تجلیل، یکی از اهالی رسانه در افغانستان، در فیسبوکش نوشته است: "تفاهم خبرنگاران با ارگ که چه پرسیده شود و چه نشود، در حقیقت مرگ آزادی بیان است. از جانب دیگر سانسور در رسانه نقض صریح قانون اساسی و قانون دسترسی به اطلاعات است."

ارگ ریاست جمهوری تأکید دارد که حکومت همواره از آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ها حمایت کرده و از این ارزش مهم پاسداری خواهد کرد.

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهوری غنی پیشتر در خطاب به نیروهای امنیتی افغانستان گفته بود: 'تلویزیون‌ها را یک طرف بگذارید، بگذارید از آنها باد برآید، از شما بمب می‌برآید'

موضوعات مرتبط