کشتزارهای مین در افغانستان 'ماهانه ۱۴۲ نفر قربانی می‌گیرد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمار قربانیان مین در افغانستان از سال ۲۰۱۱ رو به افزایش گذاشته است

در روز جهانی مین‌روبی مقام‌های دولت افغانستان اعلام کرده‌اند که میانگین آمار قربانیان مین در این کشور ماهیانه به ۱۴۲ نفر می‌رسد.

ویس‌احمد برمک، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان روز دوشنبه (۲۱ حمل/فروردین) در مراسمی به همین مناسبت گفت که این آمار شامل همه کسانی می‌شود که در اثر انفجار مین کشته یا زخمی می‌شوند.

آقای برمک گفت که آمار قربانیان مین در افغانستان از سال ۲۰۱۱ تا حال به شدت افزایش یافته است. او گفت که پیش از آن از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ به طور متوسط ۳۶ نفر قربانی مین می‌شدند.

این مقام دولت افغانستان گفت که در حال حاضر بیش از هزار کیلومتر مربع زمین در این کشور زیر کشت مین است که از آن جمله ۴۰۰ کیلومتر مربع آن در سال‌های اخیر مین‌گذاری شده است.

او افزود که عملیات مین‌روبی در افغانستان یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های مین‌روبی در جهان بوده است. این عملیات از ۱۹۸۹ آغاز شد و در این مدت بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع زمین مین‌روبی شده است.

آقای برمک ادامه جنگ و کمبود منابع مالی را از چالش‌های اصلی برنامه مین‌روبی در افغانستان دانست و از جامعه جهانی خواست که از این برنامه حمایت مالی کند.

Image caption هنوز هم در افغانستان بیش از هزار کیلومتر مربع کشتزار مین در افغانستان وجود دارد

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان گفت که پارسال از ۸۰ میلیون دلار مورد نیاز در عرصه مین‌روبی تنها ۳۵ میلیون دلار به دست آمد.

به گفته او، پیش از سال ۲۰۱۴ حدود ۱۴ هزار نفر در عرصه مین‌روبی کار می‌کردند، در حالی که در حال حاضر به دلیل نبود منابع مالی تنها ۹ هزار نفر در این کار مشغولند.

به همین ترتیب، یک مقام سازمان ملل گفته که در سال گذشته ۲۰ مورد حمله و تهدید علیه کارمندان مین‌روبی در افغانستان ثبت شده که منجر به مرگ ۱۹ مین‌روب شده است.

در افغانستان بارها از ربودن مین‌روب‌ها در گزارش شده است. منابع دولتی معمولاً گروه طالبان را مسئول این آدم‌ربایی‌ها می‌دانند، چرا که به گفته آن‌ها، این گروه مین‌گذاری می‌کند و مخالف مین‌روبی است.