روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۳۰ حمل

روزنامه حق نشر عکس افغانستان ما

عزل احمد ضیا مسعود، نماینده فوق‌العاده پیشین رئیس جمهوری افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب توسط آقای غنی از مهم‌ترین مطالب روزنامه‌های امروز، چهارشنبه ۳۰ حمل/ فروردین کابل است.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که احمدضیا مسعود در زمانی ‌که معاون حزب جمعیت اسلامی بود و حزب جمعیت نیز از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت می‌کرد، به تیم آقای غنی پیوست و در مبارزات انتخاباتی در جلسه‌ای با میزبانی نجیب کابلی "تیم اصلاحات و همگرایی را دزد و فاسد خواند و گفت که تمامی دزدها در این تیم انتخاباتی جمع شده‌اند."

به باور نویسنده او برای برداشتن فشارهای افکار عمومی از قومی بودن تیم انتخاباتی آقای غنی و نبودن تاجیک‌ها در این تیم تا این‌حد قدم پیش گذاشت. به همین دلیل امتیازهای بزرگی در توافق‌نامه‌ا‌ی مشارکت سیاسی قبل از انتخابات با اشرف غنی برای خودش تضمین کرد.

به نظر نویسنده با آغاز مذاکرات آقای غنی با عطامحمد نور، به‌عنوان رئیس اجرائی جمعیت دلیلی برای امتیازدهی به ضیا مسعود برای اشرف غنی باقی نمانده بود و در آخرین مرحله پس از توافق با عطامحمد نور و تقرر امرالله صالح در پست وزارت توسط رئیس‌جمهور، هیچ دلیلی برای ادامه‌ای کار احمدضیا مسعود باقی نمانده بود.

حق نشر عکس هشت‌صبح

روزنامه افغانستان نوشته که برکناری و خروج احمد ضیا مسعود از بدنه حکومت، احتمالا جناح بندی‌ها و ائتلاف سازی‌های سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را به صورت زودهنگام کلید خواهد زد. سخنان تند و تهدیدهای او به بی‌ثباتی و جنگ داخلی بیشتر مصرف سیاسی دارد و به واقعیت مبدل نخواهد شد. اما می‌تواند سرنوشت جناح بندی‌ها را تا حدودی روشن کند.

روزنامه ماندگار نیز از آقای احمد ضیا مسعود نقل قول کرده که دلیل و انگیزه او برای هم‌سو شدن با تیم تحول و تداوم در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۳ این بوده که از جنگ داخلی و قومی شدن سیاست در کشور جلوگیری کند.

آقای ضیامسعود همچنین گفته که با توجه به تعهدات کتبی میان او و محمد اشرف‌غنی، آقای غنی به هیچ عنوان حق ندارد او را از موقفش برکنار کند. او گفته است: "چون حکومت مصلحتی بود، بناً هر جریان سیاسی که در انتخابات شرکت داشت و اگر حالا از حکومت بیرون رانده شود، زمینه به جنگ داخلی آماده می‌شود."

روزنامه ۸صبح نوشته که برکناری احمدضیا مسعود از سمت حکومتی‌اش زیاد غیرمنتظره نبود. اختلاف‌های او و رئیس جمهور غنی به مرحله‌ای غیر قابل برگشت رسیده بود. این اختلاف‌ها اصلاً قابل ترمیم نبود. آقای مسعود حتا در مصاحبه با رسانه‌ها، با ادبیات نسبتاً تند از رئیس جمهورغنی انتقاد می‌کرد. آقای غنی هم احمدضیا مسعود را از حلقه‌ای تصمیم‌گیری ارگ بیرون کرده بود. آقای مسعود شاید تصور می‌کرد که آقای غنی او را همیشه طرف مشورت خود قرار می‌دهد. اما آقای غنی چنین نکرد. واقعیت این است که هم‌سویی ارگ و احمدضیا مسعود نه ایدیولوژیک بود و نه استراتژیک، یک ضرورت انتخاباتی بود.

نویسنده این روزنامه افزوده که آقای مسعود نقش تبلیغاتی خودش را برای دسته‌ای انتخاباتی محمداشرف غنی ایفا کرد. آقای غنی از او در همایش‌های انتخاباتی‌اش به عنوان نماینده‌ا‌ی تاجیک‌ها یاد می‌کرد تا کارزار تبلیغاتی تیم عبدالله را خنثا کند. تیم انتخاباتی عبدالله، در کارزارهای انتخاباتی، دسته‌ا‌ی انتخاباتی محمداشرف غنی را فاقد مشروعیت تاجیکی معرفی می‌کرد.

حق نشر عکس کارتون روز، افغانستان ما

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط