کار ساختمانی بند کمال خان در نیمروز آغاز شد

حق نشر عکس Arg
Image caption رئیس جمهور غنی امروز آغاز کار آخرین بخش از بند کمال خان را افتتاح کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز (۳۱ حمل/فروردین) مرحله سوم پروژه اعمار بند کمال خان را در ولایت غربی نیمروز افتتاح کرد.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان می‌گوید کار این پروژه در چهار سال تکمیل خواهد شد. این بند با بودجه ۷۸ میلیون دلار از بودجه انکشافی دولت افغانستان ساخته می‌شود.

به گفته وی، با استفاده از این بند آب، بیش از ۸۰ هزار هکتار زمین آبیاری و بیش از ۹ میگاوات انرژی برق تولید خواهد شد و افزون بر آن برای شمار زیادی زمینه کار فراهم خواهد شد.

ساحه بند کمال خان بیشتر دشت است و شیب کمی دارد. ارتفاع این بند ۱۶ متر و ظرفیت ذخیره آب آن ۵۲ میلیون مترمکعب خوانده شده است. با آنکه این بند در مقایسه با بند سلما آب کمتری را ذخیره می‌کند اما توان کنترل آب آن بسیار بالا است.

رئیس جمهور غنی در مراسم افتتاح کار ساختمانی این بند گفت ساخت این بند در راستای مدیریت آبهای افغانستان صورت می‌گیرد و مدیریت آبها سبب خواهد شد که دیگر آبهای این کشور هدر نرود.

افغانستان آب‌های جاری زیادی دارد ولی فقط می‌تواند از نزدیک به ۳۰ درصد آب‌های خود استفاده کند و باقیمانده آب‌های شیرین آن به کشورهای همسایه سرازیر می‌شود.

گفته می‌شود در بسیاری از موارد کشورهای همسایه با ناامن ساختن مناطق پروژه‌های مربوط به آب، نمی‌گذارند افغانستان از آب‌های خود استفاده موثر کند.

اما آقای غنی در مراسم امروزی تأکید کرد: "مدیریت آب‌ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که در چارچوب معاهدات و قوانین تنظیم می‌گردد."

به اساس معلومات وزارت انرژی و آب افغانستان، کار بند کمال خان در سال ۱۳۴۵ آغاز شده بود اما به دلیل آغاز جنگ‌ها و تحولات سیاسی در این کشور، در آن سالها تکمیل نگردید.

حق نشر عکس Arg
Image caption کار ساختمانی بند کمال خان در چهار سال تکمیل خواهد شد

بند کمال خان در کنار بندهای سلما در هرات و بخش آباد در فراه، از بزرگترین بند های آبی در غرب افغانستان به شمار می‌رود. این بند در ۱۸ کیلومتری شمال ولسوالی چاربرجک و در ۹۵ کیلومتری جنوب شهر زرنج ولایت نیمروز ساخته می‌شود.

مرحله اول پروژه اعمار این بند در ماه اسد (مرداد) سال ۱۳۹۱ و مرحله دوم آن در ماه میزان (مهر) سال ۱۳۹۴ تکمیل شده بود.

این بند بر رودخانه هلمند اعمار می‌شود که از کوه‌های افغانستان سرچشمه گرفته و در دریاچه هامون؛ دریاچه‌ای مشترک میان افغانستان و ایران سرازیر می‌شود.

بین افغانستان و ایران برای استفاده از آب رودخانه هلمند قراردادی وجود دارد که ۴۴ سال پیش امضا شده بود. پیش از این آقای غنی اعلام کرده بود که افغانستان متعهد به اجرای این قرارداد است.

مقامات ایران نیز پیش از این بر تطبیق همه‌جانبه و کامل معاهده ۱۳۵۱ راجع به آب هلمند تأکید کرده‌اند.

ساختن بندهای آب از اولویت های دولت وحدت ملی است. پیش از این بند سلما در هرات با ظرفیت ذخیره بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب، به بهره برداری رسیده و کار روی بند بخش آباد در فراه که گفته می‌شود ظرفیت ذخیره بیش از یک میلیارد مترمکعب آب را خواهد داشت نیز جریان دارد.

حق نشر عکس Arg
Image caption ساحه بند کمال خان بیشتر دشت است و شیب کمی دارد

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط