بررسی فهرست زندانیان حزب اسلامی برای آزاد شدن 'پایان یافته است'

حکمتیار حق نشر عکس Getty Images
Image caption قرار بود که آقای حکمتیار روزهای اول سال ۱۳۹۶ وارد کابل شود

مقام‌های حزب اسلامی می‌گویند روند بررسی و تشخیص زندانیان این گروه از سوی دولت افغانستان تکمیل شده و برای آزادی ۷۰ نفر آنها دیگر مانعی وجود ندارد. آنها همچنین می‌گویند آقای حکمتیار در شرق افغانستان بوده و در روزهای آینده در میان مردم حاضر خواهد شد.

قریب الرحمان سعید، رئیس کمیته مطبوعاتی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به بی‌بی‌سی گفت رایزنی‌ها برای آزادی بیش از ۲۰۰۰ زندانی دیگر وابسته به این حزب ادامه دارد.

رهایی زندانیان حزب اسلامی به اساس توافقنامه صلحی صورت می‌گیرد که میان این گروه و دولت افغانستان امضا شده است.

براساس این توافق، دولت متعهد می‌شود تمام زندانیان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، آزاد کند.

برخی رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که آقای حکمتیار در اوایل هفته آینده در شرق افغانستان در میان مردم حاضر خواهد شد. آقای سعید نیز حضور آقای حکمتیار را در روزهای آینده در میان مردم تأیید می‌کند اما روز آن را مشخص نمی‌کند.

به گفته او، اکنون آقای حکمتیار همراه با دوستان خود در یک جای امن در ولایات شرقی افغانستان حضور دارد.

به اساس توافقنامه صلح، دولت ضمانت ‌کرده که در بدل برقراری آتش بس، به گلبدین حکمتیار و دیگر رهبران شورشی حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا خواهد شد.

رئیس کمیته مطبوعاتی حزب اسلامی می‌گوید که حکومت افغانستان همچنان پذیرفته که محافظان رهبری این حزب از افراد وابسته به این گروه باشد و قطعات نظامی این حزب که امنیت آقای حکمتیار را برعهده خواهند گرفت، در چوکات دولت جذب شوند.

Image caption توافقنامه صلح میان حزب اسلامی و دولت افغانستان پائیز سال گذشته امضا شد

از تعهدات اصلی دولت در توافقنامه صلح با حزب اسلامی، رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار بود که با درخواست دولت افغانستان آقای حکمتیار از فهرست تحریم‌های سازمان ملل خارج شد.

دولت همچنین متعهد شده که آقای حکمتیار به عنوان "رهبر جهادی" از طرف رئیس جمهوری با صدور فرمان ویژه‌ای "مورد اعزاز و احترام خاص" قرار گیرد و برای او در دو تا سه محل اقامت تعیین و هزینه و امنیت آن را تامین کند.

منابع نزدیک به این حزب می‌گویند، افراد این گروه این روزها مشغول آمادگی استقبال از آقای حکمتیار هستند.

گفته می‌شود که آقای حکمتیار پس از حضور در میان مردم در شرق افغانستان و سپری کردن چند روزی در آن منطقه، به کابل خواهد آمد.

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی، از مخالفان مسلح این دولت، هشتم میزان/مهر سال گذشته میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امضا شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط