شبکه فیبر نوری افغانستان به چین وصل می‌شود

مخابرات
Image caption بیشترین سرمایه گذاری در افغانستان در بخش مخابرات صورت گرفته است

مقام‌های وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی می‌گویند با کشور چین تفاهم کرده‌اند که شبکه فیبر نوری این کشور را با چین وصل سازند.

فیبر نوری وسیله‌ای است که اطلاعات و داده‌ها را از طریق نور با سرعت بالا انتقال می‌دهد و قیمت آن به تناسب سایر راه‌های ارتباطی ارزان‌تر است.

مقام‌های وزارت مخابرات می‌گویند تفاهمنامه‌ای در زمینه همکاری‌های چین در بخش مخابرات به افغانستان در روزهای اخیر در سفر مقام‌های دولتی به آن کشور امضا شده است.

وزارت مخابرات و تکنالوژی می‌گوید با عملی شدن پروژه وصل فیبر نوری افغانستان به چین که بخشی از ایجاد راه ابریشم دیجیتالی است، افغانستان به مسیر انتقال معلومات در منطقه تبدیل خواهد شد.

سید احمد شاه سادات، سرپرست وزارت مخابرات امروز (جمعه، ۱ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت که شبکه فیبر نوری افغانستان از طریق بندر واخان به کشور چین و از طریق چین به کشورهای آفریقایی و اروپایی وصل خواهد شد.

به گفته او، کشورهای آسیای میانه نیز از طریق شبکه فیبر نوری افغانستان به کشورهای جنوب آسیا و از طریق قفقاز به اروپا وصل خواهند شد.

آقای سادات گفت با عملی شدن این پروژه، قیمت اینترنت و خدمات مخابراتی در افغانستان ارزان‌تر می‌شود، میلیون‌ها دلار درآمد نصیب افغانستان خواهد شد و شمار زیادی در این کشور صاحب کار خواهند شد.

سرپرست وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید فاصله وصل شدن شبکه فیبر نوری از شهر فیض آباد ولایت بدخشان تا مرز کشور چین، ۴۸۰ کیلومتر می‌باشد و هزینه تطبیق این برنامه بیش از ۵۰ میلیون دلار برآورد شده که از سوی بانک جهانی، تمویل خواهد شد.

به اساس معلومات وی، دیزاین و سروی این پروژه در سال ۲۰۱۷ ختم و تطبیق آن در سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد.

فیبر نوری افغانستان پیش از این با کشورهای تاجکستان، ازبکستان، پاکستان، ایران و ترکمنستان وصل شده بود.

وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید بیشترین سرمایه گذاری در افغانستان در بخش مخابرات صورت گرفته و یکی از مهمترین پروژه‌ها در این عرصه، فیبر نوری است که در سال ۲۰۰۷ با سرمایه گذاری هفتاد میلیون دلاری حکومت آغاز شد.

شبکه فیبر نوری تاکنون در ۲۵ ولایت افغانستان تکمیل شده است و به گفته مقامات وزارت مخابرات تا سال ۲۰۱۸، این پروژه در ۹ ولایت دیگر نیز تکمیل خواهد شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط