دولت افغانستان: طالبان یک 'جریان سیاسی' نیست

در نشست مسکو که هفته گذشته برگزار شده بود، اشتراک کنندگان تأکید کردند که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد
Image caption در نشست مسکو که هفته گذشته برگزار شده بود، اشتراک کنندگان تأکید کردند که بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد

دولت افغانستان در واکنش تلویحی به اظهارات سفیر روسیه در کابل گفته اقدام هر کشوری را که گروه طالبان را به عنوان یک "جریان سیاسی" قبول کند، محکوم می‌کند.

الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه روز چهارشنبه (۳۰ حمل/فروردین) در نشست خبری در کابل گفت طالبان یک جریان است و دولت افغانستان باید با این گروه صلح کند.

سفیر روسیه گفت: "تا جای که من می‌دانم طالبان یک نیرو هست، نیرویی که همه خواهان مذاکره با آن‌ها هستند. وقتی که ضرورت مذاکره با آن‌ها مطرح هست، ما نمی‌توانیم آن‌ها را از نظر اندازیم."

مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان، در نشستی خبری امروز (۳۱ حمل/فروردین) در پاسخ به پرسش خبرنگاری گفت که طالبان یک گروه "تروریستی" هستند و هر کشوری که طالبان را به عنوان یک گروه سیاسی بشناسد، از دید دولت افغانستان محکوم است.

Image caption سفیر روسیه در کابل: گفت‌وگو تنها راه حل و فصل مشکلات افغانستان است

مذاکرات با طالبان

سفیر روسیه در کابل تأکید کرد که مسکو از دولت قانونی افغانستان و تلاش‌های آن برای تأمین صلح و ثبات به حمایت می‌کند.

او تصریح کرد گفت‌وگو تنها راه حل و فصل مشکلات افغانستان است و برای دست یافتن به نتایج مطلوب نیاز به زمان است.

آقای مانتیتسکی افزود در صورت تمایل حکومت وحدت ملی افغانستان، مسکو حاضر است به عنوان میانجی، زمینه گفت‌وگوها میان طالبان و حکومت افغانستان را فراهم کند.

مسکو هفته گذشته (۲۵ حمل/فروردین) میزبان نشست صلح افغانستان بود.

در نشست مسکو دپلومات‌های ارشد از کشورهای افغانستان، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان شرکت کردند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، آمریکا با این که برای حضور در این نشست دعوت شده بود، اما به دلایل نامعلوم از شرکت در آن خودداری کرد.

کاخ سفید گفته بود که روسیه با دخالت دادن طالبان در گفت‌وگوهای صلح به این گروه نظامی مشروعیتی می‌بخشد که شایستگی آن را ندارد. اما مقام‌های دولت روسیه می‌گویند هدف از تماس دولت روسیه با طالبان "مشروعیت" بخشیدن به این گروه نیست بلکه به منظور تشویق طالبان به صلح است.

موضوعات مرتبط