وزارت بهداشت افغانستان درباره مرگ کودکان بعد از واکسن تحقیق می‌کند

واکسن حق نشر عکس AFP
Image caption براساس گزارشها از ولایت ارزگان در جنوب افغانستان چهار کودک بعد از دریافت واکسن سرخکان جان خود را از دست داده‌اند

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان اعلام کرد که درباره گزارش‌های که گفته می‌شود شماری از کودکان به دلیل حساسیت با واکسن سرخکان جان شان را از دست داده، تحقیق را آغاز کرده است.

روز گذشته، جمعه اول ثور/اردیبهشت گزارش شده بود که در ولسوالی "گیزاب" ولایت ارزگان در جنوب افغانستان ۴ کودک به علت حساسیت با واکسن سرخکان جان شان را از دست داده و ۷ کودک دیگر به شفاخانه دولتی دایکندی در مرکز افغانستان انتقال داده شده‌اند.

معصومه مرادی، والی دایکندی که این کودکان را از نزدیک دیده به بی‌بی‌سی گفت وضعیت یکی از این کودکان وخیم است.

گزارش‌های تأیید ناشده وجود دارد که ممکن این واکسن‌ها تاریخ گذشته و یا بی‌کیفیت بوده‌اند.

سردار محمد پرویز، رئیس معافیت همگانی وزارت بهداشت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که برای نگهداری واکسن سیستم منظم الکترونیکی وجود دارد که در صورت آسیب دیدن واکسن‌ها به طور خودکار این سیستم‌ها به مرکز پیام می‌فرستد تا واکسن‌های تخریب شده از دور خارج شوند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) و سازمان بهداشت جهانی در زمینه انجام واکسناسیون سراسری دولت افغانستان را از نظر مالی و فنی کمک می‌کند.

عبدالوکیل حکیمی، کارمند سازمان بهداشت جهانی در افغانستان می‌گوید که مرگ این کودکان می‌تواند علت دیگری نیز داشته باشد و ممکن است عامل مرگ این کودکان تنها واکسن نباشد.

افغانستان در سالهای اخیر تلاش کرده که با انجام واکسناسیون سراسری بیماری‌های همانند سرخکان، فلج کودکان و سایر بیماری‌های واگیر را کنترل کند.

با توجه به تلاش‌های وزارت بهداشت افغانستان این کشور نتوانسته که بیماری‌های همانند فلج کودکان را در این کشور نابود کند.

ناامنی علت اصلی این ناکامی عنوان شده، چند روز قبل مقام‌های بهداشت افغانستان اعلام کردند که سالانه ۱۵۰ هزار کودک در شماری از ولسوالی‌های ناامن افغانستان از کارزار واکسن فلج کودکان محروم می‌مانند.

افغانستان سالانه چندین کمپین سراسری را برای محو بیماری فلج کودکان راه‌اندازی می‌کند و هر سال نزدیک به شصت میلیون دلار را برای این برنامه مصرف می‌کند.

مطالب مرتبط