اشپیگل: هزاران جنگجوی سابق طالبان در دو سال گذشته وارد آلمان شده اند

سرازیری موج پناهجویان به آلمان در کنار شاهدان و قربانیان، افراد مظنون نیز به این کشور می‌آیند
Image caption سرازیری موج پناهجویان به آلمان در کنار شاهدان و قربانیان، افراد مظنون نیز به این کشور می‌آیند

مجله اشپیگل نوشته است که هزاران جنگجوی سابق طالبان در دو سال گذشته و در میان موج یک میلیونی پناهجویان وارد آلمان شده اند.

به نوشته اشبیگل، وزارت مهاجرت و پناهجویان آلمان به به مقام‌های امنیتی این کشور خبر داده که هزاران پناهجو در جریان درخواست پناهندگی، خود را به عنوان جنگجویان سابق طالبان معرفی کرده اند.

اشپیگل افزوده که دستکم ۷۰ تن از آنها زیر پیگیری دادستان فدرال آلمان قرار دارند. این در حالی است که هنوز معلوم نیست که آیا تمام مظنونانی که درخواست پناهندگی داده‌اند، جنگجویان فعال طالبان بوده اند یا خیر.

اشپیگل نوشته که تاکنون ۶ نفر برای تحقیقات بازداشت شده و جلسات اولیه دادگاه که شامل چندین نفر دیگر بوده هفته آینده برگزار می‌شود.

کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان که تعریف می‌کند پناهنده چه کسی است و حقوق افراد پناهنده و مسئولیت کشورهای عضو را نسبت به پناهجویان مشخص می کند، برای پناهجویانی که مظنون به انجام جرایم جنگی و ضد حقوق بشری هستند، اجرا نمی‌شود.

از آن جا که در سال گذشته بیش از یک میلیون پناهجو از کشورهای مختلف به آلمان رسیدند، بر اهمیت چنین تحقیقاتی افزوده شده است.

ورود موج پناهجویان به آلمان در کنار شاهدان و قربانیان جنایات، شامل افراد مظنون به ارتکاب جرایم نیز می‌شود.

با شدت گرفتن موج پناهجویان در سال ۲۰۱۵، دولت آلمان اعلام کرده بود که پناهندگان افغان‌ که در آلمان پذیرفته نشده‌اند، دوباره به افغانستان بازگردانده خواهند شد.