کرزی: دیگر طالبان را برادران ناراضی نمی‌گویم

حامد کرزی حق نشر عکس FB/HAMIDKARZAI
Image caption کرزی: هر کسی که افغان‌ها را به مقاصد سیاسی و بیرونی (منافع کشورهای دیگر) می‌کشد، تروریست است

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، به دنبال حمله مرگبار طالبان به پایگاهی نظامی در بلخ در شمال افغانستان، گفته است که بعد از این طالبان را "برادران ناراضی" خطاب نمی‌کند. به گفته آقای کرزی، هر گروهی که به افغانستان آسیب می‌رساند، گروه "تروریستی" است.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان امروز (یکشنبه، ۳ ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت: "هر کسی که افغان‌ها را به مقاصد سیاسی و بیرونی (منافع کشورهای دیگر) می‌کشد، تروریست است."

او تصریح کرد که کشتار جوانان در بلخ بطور واضح یک عمل "تروریستی" بوده که طالبان مرتکب آن شده است.

او گفت که به دنبال حمله به قول اردوی ۲۰۹شاهین در بلخ، موضع او تغییر کرده و بعد از این طالبان را "برادران ناراضی" خطاب نمی‌کند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته "تلفاتی سنگین" به نیروهای امنیتی افغانستان وارد کرده است.

آقای کرزی در گذشته به دلیل "برادران ناراضی" خواندن طالبان و "اجتناب از انتقاد شدید از طالبان" از سوی مخالفان سیاسی و شماری از نهادهای جامعه مدنی مورد انتقاد بوده است.

او روز گذشته (شنبه ۲۲ آوریل/۲ ثور) حمله به قول اردوی شاهین در بلخ را محکوم و وقوع اینگونه حوادث را "نتیجه دست به دست هم دادن دسیسه‌ها" دانست که "از یک طرف به نام تروریسم و از جانب دیگر به نام مبارزه علیه تروریسم از افغان‌ها قربانى می‌گیرد."

حق نشر عکس FB/SHAHHUSSAINMURTAZAWI
Image caption برخی از منابع شمار کشته‌شدگان حمله بلخ را بیش از ۱۴۰ نفر اعلام کرده و گفته‌اند که در این حمله بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

جنگجویان مسلح گروه طالبان روز جمعه بعد از ظهر، به مقر قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ حمله کردند.

وزارت دفاع افغانستان تائید کرده که دست‌کم ۱۰۰ سرباز در این حمله طالبان کشته یا زخمی شدند.

این درحالیست که برخی از منابع شمار کشته‌شدگان این حمله را بیش از ۱۴۰ نفر اعلام کرده و گفته‌اند که در این حمله بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دو روز پس از حادثه می‌گوید آمار متفاوتی از تلفات این رویداد اعلام شده اما هنوز آمار کشته شدگان و زخمیان رویداد دقیقا مشخص نشده و پس از تکمیل شدن تحقیقات، آمار اعلام خواهد شد.