اتاق تجارت و صنایع: شکایت تاجران از سیستم مالیاتی افغانستان افزایش یافته

اتاق تجارت
Image caption ارزیابی اتاق تجارت و صنایع افغانستان نشان می‌دهد که همچنان زیربنا مشکل عمده تاجران در این کشور است

ارزیابی تازه اتاق تجارت و صنایع افغانستان نشان می‌دهد که بهبود نسبی در شرایط کارو بار در سال ۲۰۱۶ در افغانستان نسبت به سال قبل به میان آمده و شرکت‌ها نسبت به آینده خوشبین‌تر هستند.

سروی کار و بار سال ۲۰۱۶ اتاق تجارت و صنایع افغانستان امروز سه شنبه پنجم ثور (اردیبهشت) منتشر شد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان از عضویت کامل افغانستان در سازمان تجارت جهانی، تصویب سیاست دسترسی باز در نظام مخابراتی افغانستان، تطبیق مجدد سیستم حمل و نقل زمینی، سهولت برای صدور ویزا برای تاجران خارجی، ایجاد مرکز حل منازعات و بعضی تسهیلات در ثبت و راجستر سرمایه گذاری‌ها به عنوان گام‌های عملی در جهت بهبود فضای کار و بار در افغانستان یاد کرده است.

در سروی کار و بار اتاق تجارت و صنایع افغانستان ۳۶۰ شرکت از ولایات کابل، بلخ، هرات، ننگرهار و قندهار سهم داشته‌اند.

این ارزیابی همچنین نشان می‌دهد که تاجران به این باور هستند که امنیت در این ولایات اندکی بهبود یافته است.

مطالب بیشتر:

+ اتاق تجارت افغانستان: خوشبینی به وضعیت کار و بار در افغانستان افزایش یافته

+ نبود برق، زمین و امنیت، مشکلات اصلی سرمایه‌گذاران افغان

+ اتاق تجارت و صنایع افغانستان از تصمیم دولت برای حمایت از صنایع داخلی استقبال کرد

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید هرچند به گونه نسبی وضعیت کار و بار بهتر شده اما به هیچ وجه قابل قبول نیست، زیرا هنوز تجار افغانستان با مشکلات زیادی روبرو هستند.

آقای الکوزی می‌گوید که در سال ۲۰۱۶ بیش از یک میلیارد دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری شده و تجارت‌های کلان پیشرفت خوبی داشتند اما سرمایه‌گذاری‌های متوسط و کوچک متضرر شده‌اند.

Image caption آقای الکوزی می‌گوید بهبود به میان آمده در وضعیت کار و بار کافی نیست زیرا هنوز مشکلات زیادی وجود دارد

در ارزیابی اتاق تجارت و صنایع آمده که نبود زیربناها همچنان مانند سروی‌های گذشته، مشکل مهم همه سکتورها در نقاط مختلف این کشور است و نزدیک به ۷۲ درصد شرکت‌های سروی شده از نبود زیربنا در این کشور شاکی هستند.

بزرگترین مشکل زیربنایی تاجران در این سروی، عدم دسترسی به برق خوانده شده است.

در ارزیابی سال ۲۰۱۶ اتاق تجارت و صنایع، شکایت‌ها در مورد سیستم مالیاتی افغانستان افزایش یافته و حدود ۶۳ درصد شرکت‌ها گفته‌اند که در پرداخت مالیات مشکلات دارند.

آنها دلیل اصلی این مشکلات را سیستم مالیاتی بسیار پیچیده و غیرشفاف این کشور خوانده‌اند.

این در حالی است که در ارزیابی سال گذشته کاروبار، سیستم مالیاتی مشکل ۵۷ درصد شرکت‌ها بوده است.

همایون رسا، وزیر تجارت افغانستان می‌گوید که حمایت از متشبثین (سرمایه‌گذاران) در دستور کار آنها قرار دارد و در این قسمت تاحد زیادی موفق هم بوده‌اند. او همچنین نسبت به وضعیت سرمایه‌گذاری در سال روان خوشبین است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان از سال ۲۰۱۲ به این سو شرایط کار و بار این کشور را با اجرای بررسی‌های سه ماهه و سالانه مطالعه کرده؛ این بررسی‌ها در پنج زون بزرگ این کشور؛ بلخ، قندهار، ننگرهار، هرات و کابل انجام و معلومات آن مستقیما از شرکت‌ها جمع آوری شده و در اختیار سیاست‌مداران و پالیسی‌سازان قرار می‌گیرد.

موضوعات مرتبط