اتحادیه اروپا: سلاح و مهمات نیروهای افغان به طالبان فروخته می‌شود

اتحادیه اروپا حق نشر عکس EuInAfghanistan
Image caption نمایندگی اتحادیه اروپا گفته که با فروش اسلحه، تجهیزات و مهمات نیروهای امنیتی افغان سربازان افغان هر هفته کشته می‌شوند

نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان با نشر گزارشی گفته که سلاح، مهمات و دیگر تجهیزات نظامی نیروهای امنیتی افغانستان به افراد گروه طالبان به فروش می‌رسد.

در اعلامیه این نهاد آمده که فساد در رده‌های بالای ارتش و پلیس افغانستان گزارش شده که این وضعیت سبب افزایش توانایی گروه طالبان در میدان‌های نبرد شده‌ است.

به گفته این نهاد فساد عامل اصلی کشته شدن سربازان افغان در میان نبرد است و این روند باعث تضعیف روحیه سربازان امنیتی افغانستان می‌شود.

عبدالله یادگاری، مشاورامور رسانه‌ای نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت، فساد به طور گسترده وجود دارد و شدیدا به توانایی نیروهای امنیتی افغان صدمه می‌زند.

او افزود که برای بالا بردن روحیه سربازان، برای داشتن دستاوردهای بیشتر در میدان جنگ و کاهش تلفات آنان نیاز است که از فساد جلوگیری شود.

به گفته آقای یادگاری فساد می‌تواند مانع از رسیدن افغانستان به صلح شود.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز دیروز گفته بود که افغانستان در مبارزه با فساد پیشرفت‌های داشته ولی هنوز چالش‌های عمده پابرجاست.

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته بود که تلاشها برای جلوگیری از فساد در نهادهای امنیتی جریان دارد.

او افزوده بود که این فساد روحیه سربازان را ضعیف و اعتبار نهادهای امنیتی افغانستان را در میان مردم خدشه دار می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فساد اداری در افغانستان؛ 'سربازان ناموجود حقوق می‌گیرند'

به گفته آقای یاماموتو جامعه جهانی موضوع فساد در نهادهای امنیتی را به صورت جدی پیگیری می‌کنند.

دولت افغانستان در واکنش به نگرانی نمایندگی اتحادیه اروپا، وجود فساد در نهادهای امنیتی را تایید کرده و گفته که رسیدگی به فساد در این نهادها در دستور کار دولت قرار دارد.

صدیق صدیقی، رئیس مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان در مصاحبه با بی‌بی‌سی، وجود فساد در دستگاه امنیتی را تایید کرد، اما در مورد فروش سلاح به مخالفان ابراز نظر نکرد.

او افزود که افغانستان در شناسایی موارد فساد تلاش کرده که نتایجی را نیز در پی‌داشته است.

به نظر او ایجاد محکمه ویژه و پیشبرد پرونده‌های مربوط به فساد در نهادهای امنیتی از جمله این اقدامها است و گفت که دولت افغانستان در این راستا اقدام‌های جدی نیز انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط