همایش اعتراضی در شبرغان: اختیارات قانونی دوستم را به او برگردانید

حق نشر عکس FB/Enayatullah Babur Farahmand
Image caption آقای فرهمند گفت که شرکت کنندگان همایش روز چهارشنبه نسبت به "تمرکز قدرت" در کاخ ریاست جمهوری معترض هستند

هزارها نفر از هواداران جنبش ملی اسلامی افغانستان در همایشی در شهر شمالی شبرغان خواستار بازگرداندن اختیارات عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری به او شدند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم روز چهارشنبه (۶ ثور/اردیبهشت) از این شهر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که این همایش به منظور اتخاذ تصمیم برای برگزاری همایش "سراسری و گسترده" در این مورد برگزار شد.

آقای فرهمند افزود که اشرف غنی، رئیس جمهوری پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ و رسیدن به مقام ریاست جمهوری به حامیان خود پشت کرده و "حقوق حزب جنبش ملی اسلامی و اقوام ترکتبار کشور" را نادیده گرفته است.

او تاکید کرد که اختیارات و صلاحیت‌های معاون رئیس جمهوری به همان صورتی که در قانون اساسی ذکر شده و تقسیم صلاحیت‌ها در ساختار نظام ایجاب می‌کند، باید به او برگردانده شود.

رئیس دفتر آقای دوستم افزود که دولت در استخدام نخبگان ترکتبار افغانستان در مناصب دولتی به گونه‌ای "تبعیض" قایل می‌شود، که در حال حاضر در هیچ‌یک از وزارتخانه‌ها شمار کارمندان ترکتبار به یک درصد هم نمی‌رسد.

آقای فرهمند گفت که هواداران جنبش ملی اسلامی همچنین نسبت به "تمرکز قدرت" در کاخ ریاست جمهوری معترض هستند. به گفته او، نیاز است که قدرت باید تقسیم شود.

نگرانی دیگری را که او در مصاحبه خود مطرح کرد، تلاش‌هایی برای "تجزیه" حزب جنبش ملی اسلامی و تشکیل حزب جدیدی زیر عنوان "جنبش ملی اسلامی نوین" است، اما او از فرد یا مجموعه خاصی در این مورد نام نبرد.

رئیس دفتر ژنرال عبدالرشید دوستم هشدار داد که اگر حکومت به خواست‌های معترضان توجه نکند، آنها همایش‌های بیشتر و بزرگ‌تری را در داخل و خارج از کشور سازمان خواهند داد.

آقای فرهمند گفت که در همایش روز چهارشنبه بیش از ۱۰ هزار نفر شرکت کردند، اما یک خبرنگار محلی به بی‌بی‌سی گفته که شمار معترضان را حدود پنج هزار تخمین زده است.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس FB/Enayatullah Babur Farahmand
Image caption همایش روز چهارشنبه هواداران آقای دوستم زیر "ما حساب رای خود را می خواهیم" در شبرغان، زادگاه و مرکز پایگاه اجتماعی او برگزار شد

این همایش اعتراضی پس از ماه‌ها تنش در روابط اشرف غنی و عبدالرشید دوستم برگزار می‌شود. آقای دوستم در این مدت به دفتر کارش در داخل ارگ نرفته و نسبت به محدود شدن اختیارات خود اعتراض دارد.

دست‌کم در یک مورد نیروهای امنیتی خانه آقای دوستم را در محله شیرپور، در نزدیک کاخ ریاست جمهوری محاصره کردند که باعث اعتراض بیشتر آقای دوستم شد.

منابع نزدیک به رئیس جمهوری به این اعتراض‌ها واکنشی نشان نداده و پیش از این هم در هنگام محاصره خانه آقای دوستم از اظهار نظر خودداری کردند.

موضوعات مرتبط