حمایت از آثار باستانی 'مس عینک' در جشن روز جهانی هنر در استکهلم

حق نشر عکس HamidAlizada

امسال روز جهانی هنر در موزه هنر مدرن استکهلم پایتخت سوئد/سویدن (روز پنجشنبه ۲۰ آوریل)‌ برگزار شد که جلب توجه و حمایت از آثار باستانی افغانستان یکی از اهداف این برنامه بود.

انجمن هنرمندان سوئد به طور سنتی همه ساله در پانزدهم آوریل/آپریل، جشن روز جهانی هنر را با طراحی کیکی با موضوع هنری جشن می‌گیرد و برای طراحی این کیک هر سال از یک هنرمند دعوت می‌کند.

امسال رضا هزاره هنرمند جوان افغان مقیم سوئد طراحی این کیک را برعهده داشت. کیک امسال در این انجمن تمثالی از پیکره‌های بدست آمده‌ی بودا از معدن مسک عینک در ولایت لوگر در جنوب افغانستان بود.

بیشتر بخوانید:

+ ع عکس- آثار بودایی پیش از اسلام در جنوب کابل

+ مس عینک، جذابیت-های اقتصادی و نگرانی-های فرهنگی

+ مس عینک؛ آیا بزرگ ترین پروژه اقتصادی افغانستان شکست خورده؟

حق نشر عکس HamidAlizada
Image caption رضا هزاره هنرمند ٢٩ سال افغان مقيم سوئد دانش آموخته هنر در اكادمی هنر باكو در آذربايجان است

دولت افغانستان با امضای قراردادی در سال ۲۰۰۸ کار استخراج و بهره‌برداری این معدن را به شرک چینی «ام سی سی» واگذار کرد.

شرکت چینی قرار است در مرحله نخست بیش از ۲ میلیارد دلار برای استخراج این معدن سرمایه‌گذاری کند. اما با آغاز کار روی معدن مس عینک باستان‌شناسان آثار باستانی بودایی از جمله یک معبد، دیوارهای نقاشی شده و مجسمه‌های بودایی را که چندین متر طول دارند، در این معدن کشف کردند.

بیشتر این آثار به دوره‌های کوشانیان و سامانیان یعنی قرن اول تا هشتم میلادی بر می‌گردد.

حق نشر عکس HamidAlizada

طی سال‌های اخیر پژوهش‌های باستان‌شناسانه در این منطقه نشان ‌داده است که منطقه مس عینک یکی از مهمترین مناطق باستانی افغانستان است و استخراج مس از این معدن می‌تواند آثار تاریخی چند هزار ساله این ساحه باستانی را از بین ببرد.

دولت افغانستان سعی دارد، پیش از شروع استخراج معدن، آثار باستانی ارزشمند اینجا را به جای دیگری منتقل کند.

رضا هزاره طراح کیک جشن روز هنر در موزه هنر مدرن استهکلم می‌گوید که هدف از طراحی این کیک به شکل تمثال مجسمه بودا، اطلاع‌رسانی در مورد اهمیت آثار ارزشمند باستانی در معدن مس عینک و جلب حمایت جامعه جهانی برای حفظ میراث فرهنگی افغانستان بود.

حق نشر عکس HamidAlizada

آقای هزاره افزود که با بریدن این کیک تمثال بودا خواسته اعتراض خود را نسبت به بهره‌برداری از معدن مس عینک به قیمت نابودی آثار گران‌بهای باستانی افغانستان بیان کند.

هنرمندان و شرکت کنندگان این محفل خواستار توجه بیشتر دولت افغانستان به آثار باستانی این منطقه و فسخ قرارداد استخراج معدن مس عینک با شرکت چینی شدند.

حق نشر عکس HamidAlizada

رضا هزاره هنرمند ٢٩ سال افغان مقيم سوئد دانش آموخته هنر در اكادمی هنر باكو در آذربايجان است.

جنگ، خشونت، مهاجرت و وضعيت اجتماعی و روحی انسان مدرن موضوعات اصلی كارهای هنری رضا هزاره را تشكيل می‌دهد.

حق نشر عکس HamidAlizada

برخی آثار انتقادی سياسی اين هنرمند، انتقادات برخی حلقات محافظه‌كار جامعه افغانستان را نيز در پی داشته كه به گفته خود او موجب مهاجرت او به خارج از افغانستان شد.

کارهای هنری آقای هزاره پيش از اين در نمايشگاه‌های انفرادی و گروهی در کشورهای آذربایجان، ایران، افغانستان، روسیه، فرانسه و سوئد به نمايش گذاشته شده است.

حق نشر عکس HamidAlizada