حکمتیار با مقامات دولت افغانستان در لغمان دیدار کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ولایت لغمان افغانستان؛ میزبان گلبدين حكمتيار

دفتر رسانه‌های ولایت لغمان در شرق افغانستان اعلام کرده است که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان به این ولایت آمده و در آنجا با مقامات محلی و شماری از اعضای ارشد حزبش دیدار کرده است.

در خبرنامه منتشر شده از سوی دفتر عبدالجبار نعیمی، والی لغمان آمده است که آقای حکمتیار دو روز پیش، چهارشنبه ۶ ثور/اردیبهشت به این ولایت رسید و با والی لغمان دیدار کرد.

محل بود و باش آقای حکمتیار در چند سال گذشته مشخص نبود و این نخستین باری است که دولت افغانستان پس از امضای موافقتنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار در میزان/مهر سال ۱۳۹۴، به صورت رسمی تایید می‌کند که او در ولایت شرقی لغمان بسر می‌برد.

گزارش شده که آقای حکمتیار با اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و مشاور رئیس جمهوری افغانستان نیز دیدار کرده است.

براساس گزارش‌ها قرار است آقای حکمتیار تا چند روز دیگر پس از ۲۰ سال وارد کابل شود.

حق نشر عکس دفتر رسانه‌های ولایت لغمان
Image caption تازه‌ترین عکس منتشر شده از آقای حکمتیار که در لغمان با والی این ولایت دیدار کرده است

مطالب بیشتر:

+ گلبدین حکمتیار؛ چهره متفاوت با حزبی متفاوت

+ سازمان ملل متحد گلبدین حکمتیار را از فهرست تحریم‌ها حذف کرد

+ توافقنامه صلح میان رهبران دولت افغانستان و حزب اسلامی امضا شد

+ دیده‌بان حقوق بشر: توافقنامه صلح با حکمتیار بی‌حرمتی به قربانیان جنگ افغانستان است

+ دولت افغانستان به حکمتیار مصونیت قضایی می‌دهد

حامد عزیز، سخنگوی حزب اسلامی حکمتیار در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت که قرار است آقای حکمتیار فردا در ولایت لغمان در محضر مردم و رسانه‌ها حاضر شود.

او گفت: "سلسله مراتب بعدی برنامه‌هایشان سفر به ننگرهار و بعد از آن به جانب کابل خواهد بود. جمعی از بزرگان و سران حزب اسلامی افغانستان با انجنیر صاحب حکمتیار در لغمان ملاقات داشته‌اند."

عبدالله نظامی، گزارشگر بی‌بی‌سی که برای پوشش این خبر به مهترلام مرکز لغمان رفته است، می‌گوید که قرار بود آقای حکمتیار امروز که هشتم ثور، سالروز پیروزی مجاهدین علیه دولت تحت حمایت شوروی است، با خبرنگاران در مهترلام صحبت کند و سپس نماز جمعه را در یکی از مساجد این شهر امامت کند.

حق نشر عکس Social Media
Image caption پوسترهای بزرگی از آقای حکمتیار در بخش‌های مختلف شهر کابل نصب شده است

اما به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی بعدا این برنامه تغییر کرد و دلایل روشنی برای تغییر آن اعلام نشد، هرچند گفته شد که به دلیل "بحث رهایی زندانیان حزب اسلامی و نرسیدن شماری از اعضای ارشد حزب اسلامی به لغمان" این برنامه به تاخیر افتاده است."

قرار بود امروز بخش اول زندانیان حزب اسلامی نیز براساس توافقنامه امضا شده میان این حزب و دولت، از زندان‌ها آزاد شوند اما گزارش شده که این برنامه نیز به تاخیر افتاده است.

دولت افغانستان فردا ۹ ثور/اردیبهشت را برای تجلیل از پیروزی مجاهدین، تعطیل عمومی اعلام کرده است.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که به دلیل حضور آقای حکمتیار در مهترلام، تدابیر شدید امنیتی در این شهر اتخاذ شده و پوسترهای بزرگی از آقای حکمتیار در بخش‌های مختلف این شهر دیده می‌شود.

تصاویر و ویدئوهای متعددی در شبکه‌های اجتماعی افغانستان همرسانی شده که آقای حکمتیار را در حال دیدار با اعضای حزب اسلامی، مقامات دولتی افغانستان و حامیانش در لغمان نشان می‌دهد.

از سوی دیگر در روزهای اخیر پوسترهای بزرگ آقای حکمتیار در بخش‌های مختلف شهر کابل از سوی اعضای حزب اسلامی حکمتیار نصب شده است و اعضای این حزب می‌گویند که این پوسترها برای استقبال از او برپا شده‌اند.

شماری از فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی از نصب این پوسترها انتقاد کرده‌اند و آن را "بی‌احترامی به قربانیان جنگ‌های داخلی دهه نود میلادی" افغانستان خوانده‌اند.

حق نشر عکس 1TV
Image caption شماری از پوسترهای آقای حکمتیار در کابل در روزهای گذشته از سوی افراد ناشناس پاره شده یا هم به روی آن‌ها رنگ پاشیده شده

آقای حکمتیار از جانب نهادهای حقوق بشری متهم به "موشک‌باران کور" کابل و دست داشتن در کشتار ده‌ها هزارها شهروند کابلی است که در جنگ‌های قدرت میان تنظیم‌های جهادی از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ کشته شدند.

اما سخنگوی حزب اسلامی می‌گوید که در قضیه جنگ‌های داخلی افغانستان کسی نمی‌تواند تنها حزب اسلامی را متهم کند و می‌افزاید: "آنچه که به دوران جنگ بر می‌گردد، مربوط به گفتمان و دوران جنگ است و حزب اسلامی افغانستان آماده است تا در یک دادگاه بی‌طرف به شکل که همگی حضور داشته باشند، در رابطه به اقدامات گذشته پاسخ بدهد."

توافقنامه صلح میان حزب اسلامی حکمتیار و دولت افغانستان در ماه میزان/مهر سال گذشته به امضا رسید که بر مبنای آن آقای حکمتیار به حامیانش دستور داد به شورش علیه دولت افغانستان پایان دهند، نام از او فهرست تحریم‌های سازمان ملل حذف شد و زندانیان سیاسی این حزب از سوی دولت افغانستان رها می‌شوند.

دولت افغانستان روند مصالحه با حزب اسلامی حکمتیار را الگویی خوانده برای مصالحه با دیگر گروه‌های مخالف مسلح به ویژه گروه طالبان ولی طالبان امضای موافقتنامه صلح آقای حکمتیار با دولت را محکوم کرده و آن را معادل "تسلیم شدن" او به آمریکا خوانده‌اند.

با آنکه گروه‌های سیاسی تشکیل دهنده دولت وحدت ملی از توافقنامه صلح و آمدن آقای حکمتیار به کابل حمایت کرده‌‌اند، اما شماری تحلیلگران بدین باورند که حضور آقای حکمتیار احتمالا اختلافات سیاسی را در کابل تشدید خواهد کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بازگشت گلبدین حکمتیار به کابل