'یک رهبر ارشد طالبان در پیشاور پاکستان کشته شد'

طالبان حق نشر عکس AFGHAN TALIBAN
Image caption هنوز دولت افغانستان درباره کشته شدن این رهبر طالبان ابراز نظر نکرده است

بخش اردوی بی‌بی‌سی به نقل از طاهر خان، یک روزنامه نگار پاکستانی گزارش داده که گروه طالبان کشته شدن مولوی داود، از رهبران ارشد این گروه را در نزدیکی شهر پیشاور پاکستان تایید کرده است.

طالبان گفته که خودرو حامل مولوی داود روز پنجشنبه، هفتم ثور/ اردیبهشت در نزدیکی پیشاور در جاده "پندو" هدف قرار گرفت و در این حمله مولوی داود و راننده‌اش کشته شدند و یک نفر دیگر زخمی شده‌است.

یک عضو گروه طالبان گفته که مولوی داود یکی از اعضای برجسته این گروه بوده و رسانه‌های افغانستان از او به عنوان عضو شورای پیشاور پاکستان یاد می‌کردند.

همچنین گفته می‌شود که مولوی داود در زمان حاکمیت گروه طالبان والی این گروه در کابل بوده‌است.

گروه داعش مسولیت این قتل را به عهده گرفته اما نام فرد کشته شده را ذکر نکرده‌است.

منابع گروه طالبان نیز گفتند که چند روز پیش مردان مسلح ناشناس یکی ازافراد نزدیک به مولوی داود را در همین منطقه کشته بودند.

حق نشر عکس TWITTER
Image caption گروه موسوم به دولت اسلامی مسئولیت این حمله را پذیرفته است

رسانه‌های پاکستانی نیز گزارش داده که افراد مسلح خودرو مولوی داود را در نزدیک یک کمپ مهاجرین بنام "شمشتو" دیر هنگام شب پنجشنبه هدف قرار دادند.

بیشتر بخوانید:

افغانستان فهرست مراکز آموزشی شبکه حقانی و طالبان را به پاکستان داد

والی هلمند استقرار رهبران گروه طالبان را در این ولایت رد کرد

'پاکستان تعدادی از اعضای ارشد گروه طالبان را بازداشت کرده است'

هفته خونین پاکستان: مقصر واقعی کیست؟

به گزارش رسانه‌های پاکستانی در مراسم تدفین او در "زاخیل" در نزدیک "نوشیره" عصر روز جمعه، هشتم ثور/ اردیبهشت هزاران نفر از طرفدارانش شرکت کرده بودند.

به گزارش این رسانه‌ها این فرمانده طالبان قبلا توسط دولت پاکستان بازداشت شده و به درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری پشین افغانستان در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ آزاد شد ولی هیج زمان بعد از رهایی در روند صلح افغانستان شرکت نکرد.

مولوی داود، اولین عضو طالبان نیست که در پاکستان کشته می‌شود. در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی مولوی میراحمد گل هاشمی، والی خود خوانده طالبان برای ولایت شرقی ننگرهار در پاکستان کشته شد و در سال ۲۰۱۴ مولوی عبد الرقیب، یک وزیر حکومت طالبان نیز در شهر پیشاور به قتل رسید.

در جوزا/ خرداد سال ۱۳۹۵ وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در یک حمله هوایی ملا منصور، جانشین ملا محمد عمر، رهبر سابق طالبان را در خاک پاکستان هدف قرار داد.

گروه طالبان درافغانستان درباره کشته شدن این رهبر گروه طالبان اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط