ترامپ در صد روز حکومتش افغانستان را چگونه دید؟

غنی حق نشر عکس Getty Images/arg
Image caption آقای غنی و ترامپ دوباره با هم تلفنی صحبت کرده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا زمانی‌که به سمت کاخ سفید خیز برمی‌داشت، آنقدر کم در مورد افغانستان صحبت کرد که می‌شود گفت نسبت به رئیس جمهورهای سابق آمریکا، اوباما و بوش، هیچ حرفی نزد.

نگاه او در صد روز نخست ریاست جمهوری‌اش تغییر کرده؛ از فرستادن بلندپایه‌ترین مقام‌های امنیتی‌ - نظامی‌اش گرفته تا ارائه استراتژی جدید در مورد جنگ افغانستان.

آقای ترامپ در صد روز گذشته دست کم دوبار با رئیس جمهوری افغانستان تلفنی صحبت کرد و از بررسی اعزام نیروی بیشتر به افغانستان خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا در این مدت مشاور امنیت ملی خود را به افغانستان فرستاد؛ هنوز یک هفته نگذشته بود که وزیر دفاع آمریکا بازدید از قبل اعلام نشده از کابل داشت.

«مادر همه بمب‌ها» بزرگترین بمب غیر اتمی آمریکا برای اولین در همین صد روز استفاده شد و در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق بر نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پرتاب شد.

قرار است به‌زودی، استراتیژی نظامی ایالات متحده آمریکا در قبال افغانستان هم ارائه شود.

بیشتر بخوانید:

+ مک‌کین به ترامپ: افغانستان به رسیدگی فوری نیاز دارد

+ مشاور امنیت ملی ترامپ وارد افغانستان شد

+ ترامپ با افغانستان چه خواهد کرد؟

+ پرتاب 'مادر بمب‌ها' در افغانستان چه پیامی دارد؟

+ ترامپ در مورد افغانستان چه سیاستی در پیش می‌گیرد؟

+ گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و غنی، نیاز افغانستان به نیروی نظامی تازه

در این مدت آمریکا روسیه را نیز به حمایت از گروه طالبان متهم کرد و هشدار داد که مانع همکاری نظامی روسیه با این گروه می‌شود.

آن‌چه که در صد روز گذشته رابطه کابل - واشنگتن نشان‌ می‌دهد، آن است که به گفته ناظران ترامپ برخلاف رئیس جمهوری گذشته آمریکا نسبت به قضیه افغانستان جدی‌تر به‌نظر می‌رسد.

حق نشر عکس Arg
Image caption ژنرال مک ماستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چند هفته قبل از افغانستان دیدار کرد

جدیت ناشی از چیست؟

جعفر مهدوی، کارشناس مسائل سیاسی به این نظر است که با روی کارآمدن آقای ترامپ تفاوت‌های جدی در سیاست‌ها و استراتیژی‌های رئیس جمهوری جدید آمریکا در نقاط مختلف جهان، از جمله افغانستان دیده شده است.

به باور آقای مهدوی حکومت آقای ترامپ و مشاورین او که در امور افغانستان تخصص دارند، به‌شدت نسبت به وضعیت موجود، فساد اداری در حکومت فعلی و نگرانی‌هایی که وجود دارد و تلاش برای تباری ‌کردن حکومت و شگاف‌های قومی و اجتماعی به‌شدت نگران هستند.

موقعیت ژئو استراتژیک افغانستان برای آمریکا به‌خاطر رقبا و قدرت‌های منطقه‌ نیز از جمله علل توجه واشنگتن به کابل گفته می‌شود. روسیه، چین، ایران و پاکستان کشورهایی هستند که به باور برخی کارشناسان سبب شده آمریکا در افغانستان خیمه بزند.

حق نشر عکس Arg
Image caption جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، دومین مقام ارشد آمریکا بعد از پیروزی آقای ترامپ بود که در ارگ ریاست جمهوری بر فرش قرمز قدم گذاشت و گفت کشورش "شانه‌به‌شانه" در کنار افغان‌ها می‌ایستد.

از طرف دیگر حکومت افغانستان می‌گوید رابطه کابل - واشنگتن، تعریف‌شده، دقیق و استراتیژیک است.

به گفته‌ شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری همکاران آقای ترامپ از جمله مشاور امنیت ملی و وزیر دفاع، شناخت همه‌جانبه‌ای از افغانستان دارند که این شناخت به عبور افغانستان از چالش‌ها کمک می‌کند.

آقای مرتضوی می‌گوید: چیزی که برای افغانستان مهم است، این است که همکاران آقای ترامپ شناخت همه‌جانبه‌ای از افغانستان دارند. هم مشاور امنیت ملی و هم وزیر دفاع ترامپ سال‌ها در افغانستان بوده‌اند، با چهره‌های سیاسی، فضای سیاسی - امنیتی و با وضعیت جنگ افغانستان و منطقه شناخت همه‌جانبه دارند. سفرهای این‌ها به افغانستان کمک می‌کند که آمریکا در این دوره از ریاست جمهوری دونالد ترامپ بتواند تصمیم‌هایی بگیرد که متناسب با وضعیت و شرایط افغانستان باشد و به افغانستان در عبور و چالش‌هایی که دارد کمک کند.

به نظر می‌رسد چالش‌های کنونی افغانستان در یکی‌دو سال آینده وارد مرحله‌ا‌ی جدی‌تری شود.

گفته می‌شود که ۲۰۱۷ سال پرچالشی برای افغانستان در بخش امنیت و مبارزه با شورشیان‌است. از طرف دیگر، برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی چالش‌های دیگری است که حکومت افغانستان در عرصه سیاسی با آن‌ها رو به‌رو می‌شود؛ گذار از این چالش‌های امنیتی و سیاسی تا اندازه‌ای نیازمند رابطه نزدیک بین دو شریک استراتیژیک است.

مطالب مرتبط