رئیس پارلمان پاکستان برای مذاکره با مقام‌های افغان به کابل آمد

پاکستان حق نشر عکس OmarZakhilwal
Image caption اعضای این هیات گفته که با اختیارات کامل به کابل سفر کرده است.

منابع در دولت افغانستان اعلام کردند که هیات عالی‌رتبه پارلمان پاکستان به رهبری سردار ایاز صادق، رئیس پارلمان این کشور برای گفت‌وگو با مقام‌های افغان وارد کابل شده است.

سه وزیر دولت فدرال پاکستان هم شامل این هیات است. این هیات با شماری از نمایندگان شورای ملی افغانستان دیدار کرده و درباره روند مبارزه با شورشیان در دو کشور و همکاری اقتصادی اسلام آباد و کابل بحث کرده‌اند.

این نمایندگان شام امروز، شنبه نهم ثور/ اردیبهشت در کاخ ریاست جمهوری با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار خواهند کرد.

نذیر احمدزی، معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت، بهبود روابط کابل و اسلام آباد موضوع اصلی گفت‌وگوها خواهد بود.

او افزود که هیات پاکستانی در دیدار با همتایان افغان خود گفتند که در تاریخ پاکستان این اولین بار است که یک چنین هیات عالی رتبه پارلمان پاکستان به یک کشور دیگر سفر می‌کند.

به گفته آقای احمدزی اعضای هیات پاکستانی گفته‌اند که به افغانستان آمده‌اند تا مشکلات موجود میان دو کشور را حل کنند و به آنها از سوی اسلام آباد اختیارات کامل داده شده است.

او افزود که نمایندگان دو کشور صحبت‌های بی پرده با هم داشته‌اند و هیات پاکستانی تعهد سپرده که برای پیداکردن راه حل این مشکلات به کابل آمده‌اند.

روابط افغانستان و پاکستان بعد از افزایش حمله‌های خونین شورشیان در افغانستان و پاکستان به شدت تیره شده‌ است.

پاکستان چند ماه قبل مرزهای خود با افغانستان را بست و فهرستی از شورشیان را به دولت افغانستان داد و مدعی شد که آنان در خاک افغانستان پنهان شده‌اند.

در مقابل افغانستان پیوسته از پاکستان خواسته که فعالیت گروه طالبان و شبکه حقانی در این کشور را متوقف کند و مراکز آموزشی و پناهگاه‌های امن آنها را در این کشور ببندد.

چند روز قبل ارتش پاکستان نوار تصویری از یک سخنگوی گروه طالبان نشر کرد که گفته بود شورشیان مخالف دولت پاکستان در افغانستان با نیروهای امنیتی افغانستان و هند ارتباط دارند.

بیشتر بخوانید:

تجمع اعتراضی کابل علیه موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان

دیدار نمایندگان بلندپایه افغانستان و پاکستان در لندن

دیدار نمایندگان بلندپایه افغانستان و پاکستان در لندن

مطالب مرتبط