کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار حضور بیشتر زنان در پلیس شد

سمر حق نشر عکس aihrc
Image caption خانم سمر از نهادهای امنیتی افغانستان خواست که زمینه فعالیت مصون زنان را در ساختار نیروهای پلیس فراهم کند

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که در "کنفرانس ملی حقوق بشر و پلیس" سخن می‌گفت خواستار حضور بیشتر زنان در نیروهای پلیس شده است. این نهاد همچنین از نیروهای پلیس خواسته است تا حقوق بشری افراد را رعایت کنند.

هدف از این کنفرانس گسترش حقوق بشر و نظارت بر حقوق بشر در نهادهای امنیتی افغانستان اعلام شده ‌است.

این کمیسیون با وزارت داخله/ کشور، دفاع و ریاست امنیت ملی تفاهمنامه‌ای را امضا کرده که کمیسیون حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشری در نهادهای امنیتی و خارج از آن نظارت کند.

خانم سمر در این نشست پلیس را "زنجیر اول تأمین عدالت" دانست و گفت در صورتیکه پلیس ماموریت خود را درست انجام ندهد دادستانی و دادگاه به درستی نمی‌توانند وظایفشان را انجام دهند.

به گفته رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، پلیس نخستین مرجعی است که مردم، به‌خصوص قربانیان، به آن ‌مراجعه می‌کنند و عدالت زمانی تأمین می‌شود که پلیس به صورت تخصصی و بی‌طرفانه عمل کند.

او با تأکید به حضور بیشتر زنان در صف نیروهای پلیس افغانستان گفت که زنان پلیس در صورتی می‌توانند موثر کار کنند که تنها به آموزش‌های رسمی در مراکز آموزش پلیس و سایر نهادهای مربوط به وزارت کشور افغانستان اکتفا نکنند.

خانم سمر در این نشست خطاب به نیروهای پلیس گفت که آنان باید نمونه‌ای از برخورد خوب باشند؛ رفتارشان به گونه‌ای باشد که مردم به پلیس اعتماد کرده و زنانی بیشتر وارد صفوف پلیس شوند.

او از زنان پلیس خواست اگر در معرض هرگونه آزار و اذیت قرار می‌گیرند، بخصوص آزار و اذیت جنسی به کمیسیون حقوق بشر افغانستان شکایت کنند.

حق نشر عکس aihrc
Image caption هدف از کنفرانس امروز گسترش و نظارت حقوق بشری در نهادهای امنیتی افغانستان عنوان شده است

قبلا یک نهاد غیردولتی در افغانستان گزارش کرده بود که زنانیکه در بخش امنیتی کار می‌کنند، ادعا کرده‌اند که مورد "آزار و اذیت جنسی" قرار می‌گیرند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان از مقام‌های امنیتی افغانستان نیز خواست که با زنانیکه در صف این نیروها بخصوص نیروهای پلیس جذب می‌شوند رفتار مناسب داشته باشند.

او گفت که ماموریت‌های نیروهای پلیس زمانی موثر است که در هر تیم از ماموران پلیس سه زن پلیس حضور داشته باشند.

خانم سمر از دولت خواست که نقش‌های بیشتر به نیروهای پلیس زن داده و از آنان تنها برای "بازرسی و آشپزی" استفاده نکنند. و زمینه کارهای بزرگتر در سطح رهبری و تصمیم گیری را برای زنان فراهم کنند.

او از نهادهای امنیتی بخصوص وزارت کشور افغانستان خواست کسانی که زنان پلیس را مورد آزار و اذیت قرار دهند باید مجازات شوند و برای زنان پلیس مکان‌هایی جداگانه برای نماز، سالن غذا خوری‌، اتاق خدمه و اتاق تعویض لباس در مراکز پلیس در نظر گرفته شود، در غیر آن زنان پلیس ‌احساس مصونیت نخواهند کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر چند سال پیش نیز اعلام کرده بود که عدم دسترسی بانوان پلیس در افغانستان به تسهیلات ابتدایی از جمله تشناب(توالت) و رختکن، سبب آزار جنسی بانوان پلیس شده است.

اکرام‌الدین یاور، معاون وزارت کشور افغانستان گفت که تاکنون ۱۶۰۰ زن پلیس برای فراگیری آموزش‌های حرفه‌ای به ترکیه فرستاده شده‌اند.

او گفت وزارت کشور ۴۷۰ بست را در ۳۴ ولایت برای حل مشکلات خانوادگی در نظر گرفته‌ و زنان پلیس در این بست‌ها گماشته خواهند شد.

به گفته آقای یاور تلاش اصلی وزارت داخله افغانستان تأمین مصونیت زنان پلیس است و برای همین تصمیم گرفته تا زنان و دختران عضو پلیس به ولسوالی‌ها اعزام نشوند و در مراکز ولسوالی‌ها جابجا شوند.

مطالب مرتبط