سربازان تازه نفس آمریکایی در هلمند با شورشیان نمی‌جنگند

ارتش حق نشر عکس Hayatullah Hayat
Image caption سربازان نیروهای دریایی آمریکا دیروز شنبه نهم ثور/ اردیبهشت در ولایت هلمند مستقر شدند

رسول زازی، مسئول مطبوعاتی سپاه ۲۱۵ میوند در ولایت هلمند در جنوب افغانستان می‌گوید ۳۰۰ سرباز نیروی دریایی آمریکا که در ولایت هلمند مستقر شده‌اند نقش حمایتی و مشورت‌دهی برای نیروهای امنیتی افغانستان را خواهند داشت و در جنگ با شورشیان مخالف دولت افغانستان شرکت نخواهند کرد.

آقای زازی افزود که این نیروها، نیروهای امنیتی افغانستان را در نبرد با شورشیان نه تنها پشتیبانی هوایی خواهند کرد بلکه تجهیزات نیز فراهم می‌کنند.

حیات‌الله حیات، والی ولایت هلمند دیروز (۹ ثور/اردیبهشت) اعلام کرده بود که ۳۰۰ سرباز نیروی دریایی آمریکا در ولایت هلمند مستقر شده‌اند.

مقام‌های ارتش آمریکا حدود سه ماه قبل گفته بودند که ۳۰۰ تفنگدار دریایی این کشور در بهار امسال در ولایت ناآرام هلمند مستقر خواهند شد.

این دومین باراست که پس از پایان ماموریت رزمی آمریکا و ناتو در سال ۲۰۱۴، تفنگداران دریایی آمریکا به هلمند فرستاده می‌شوند.

در ماه آگست/اوت سال گذشته نیز ۱۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا به هلمند اعزام شدند.

حق نشر عکس Hayatullah Hayat
Image caption حیات الله حیات (سمت راست) و ژنرال جان نیکولسن فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان

هزارها تفنگدار دریایی آمریکا در یک و نیم دهه گذشته برای مبارزه با شورشیان در هلمند که وسیع‌ترین کشت‌زارهای کوکنار/خشخاش را دارد، فرستاده شدند.

ولایت هلمند در تابستان سال گذشته شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان بود، در یک حمله نیروهای طالبان تا دروازه‌های شهر لشکرگاه پیشروی کردند.

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در بیانیه‌ای قبلا اعلام کرده بود که به درخواست ستاد فرماندهی مرکزی و "ماموریت حمایت قاطع"، ۳۰۰ تفنگدار دریایی در بهار ۲۰۱۷ برای حمایت از ماموریت حمایت قاطع به هلمند فرستاده خواهند شد.

نیروهای حمایت قاطع اعزام این نیروها را تأیید و گفته که این نیروها در راستای جابجای عادی نیروهای ناتو درافغانستان به ولایت هلمند اعزام شده‌اند.

نیروها قاصع نیز افزوده که هدف از اعزام این نیروها آموزش، مشورت دهی و حمایت از نیروهای امنیتی افغان است نه شرکت در نبرد با شورشیان مخالف دولت افغانستان.

مطالب مرتبط