اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک در افغانستان افتتاح شد

نمایشگاه
Image caption در نمایشگاه صنایع پلاستیکی در افغانستان ۹۵ شرکت اشتراک کرده اند

اولین نمایشگاه بین‌المللی صنعت پلاستیک در افغانستان زیر نام "افغان پلاست" سه شنبه ۱۲ ثور (اردیبهشت) در کابل افتتاح شد.

این نمایشگاه به ابتکار یک شرکت خصوصی و اتاق تجارت و صنایع افغانستان از تاریخ ۱۲ الی ۱۵ ثور ۱۳۹۶ در هتل قصر اورانوس شهر کابل برگزار شده است.

برگزار کنندگان نمایشگاه می‌گویند هدف از برگزای این نمایشگاه، رونق بازار صنایع پلاستیکی افغانستان، آشنایی تاجران و صنعتکاران افغان با محصولات کشورهای خارجی، ارتقای ظرفیت صنعتکاران و انتقـال تکنالوژی جدید به افغانستان است.

در این نمایشگاه ۹۵ شرکت از جمله ۳۸ شرکت از افغانستان، ۴۴ شرکت از ایران، ۶ شرکت از پاکستان، ۳ شرکت از ترکیه، یک شرکت از هند، ۲ شرکت از چین و یک شرکت از تایوان اشتراک کرده‌اند.

تولیدات به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه شامل ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، مواد اولیه و تولیدات پلاستیکی چون کفش، لوله، مخازن، خریطه، لوازم خانه و وسایل دفتر است.

Image caption هدف از برگزاری نمایشگاه صنعت پلاستیک در افغانستان، رونق بازار صنایع پلاستیکی این کشور خوانده شده است

محمد قربان حقجو، معاون وزارت تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید افغانستان سالانه ۳۰۰ میلیون دلار را وسایل صنعت پلاستیک وارد می‌کند که دو بر سه آن از ایران وارد می‌شود که ده درصد تمام واردات افغانستان از ایران را تشکیل می‌دهد.

او می‌گوید که در ۸۴۲ کارخانه ثبت شده در بخش تولیدات پلاستیکی در اداره آیسا؛ اداره حمایت از سرمایه‌گذاری در افغانستان، بیش از ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است که تنها ۲۱۸ آن فعال هستند.

به گفته وی، میزان واردات و رقم سرمایه‌گذاری صورت گرفته، نشان می‌دهد که با توجه به توسعه بازار صنایع پلاستیکی، فرصت خوبی برای جلب سرمایه گذاری در بخش تولیدات پلاستیکی در افغانستان وجود دارد.

مطالب بیشتر:

+ افغانستان و گام‌های برای خودکفایی در بخش صنایع سبک

+ میلیاردر سعودی از علاقمندی شرکت‌های معتبر برای سرمایه گذاری در افغانستان خبر داد

+ بانک جهانی ۳ شرکت بزرگ سرمایه گذاری در افغانستان را بیمه کرد

همچنین مقامات افغان می‌گویند افغانستان بنابر داشتن نفت خام وافر امکانات خوبی برای توسعه صنعت پلاستیک دارد.

در نمایشگاه صنعت پلاستیک، وسایلی دیده می‌شود که قبلا افغانستان آن را از بیرون وارد می‌کرد ولی حالا در داخل تولید می‌شود.

Image caption افغانستان سالانه ۳۰۰ میلیون دلار تولیدات صنعت پلاستیک وارد می‌کند

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط