نیروهای امنیتی افغانستان بعد ازیک هفته موفق به شکستن محاصره درقد نشدند

درقد
Image caption جزیره درقد در شمال ولایت تخار در بین رودخانه آمو واقع شده که آن طرف آن کشور تاجیکستان واقع شده است.

سخنگوی والی تخار در شمال شرق افغانستان می‌گوید که عملیات نیروهای امنیتی برای عقب راندن گروه طالبان از جزیره استراتژیک درقد ادامه دارد و نیروهای امنیتی افغانستان هنوز وارد این جزیره نشده‌اند.

عملیات برای شکستن محاصره نیروهای امنیتی در ولسوالی درقد از سه‌شنبه گذشته( ۴ثور/اردیبهشت) آغاز شد.

سنت‌الله تیمور، امروز سه‌شنبه (۱۲ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که عملیات نیروهای امنیتی تاکنون در ولسوالی خواجه بهاالدین ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

عملیات عقب‌ راندن طالبان از جزیره‌ درقد در مرز افغانستان آغاز شد

در حمله به ولسوالی درقد در شمال افغانستان، '۱۰ عضو طالبان' کشته شدند

والی تخار: فهرست حامیان مافیا را منتشر می‌کنم

مرکز منطقه 'خواجه بهاءالدین' در شمال افغانستان 'چند ساعت به دست طالبان بود'

او مدعی شد که در این مدت نیروهای امنیتی افغانستان پیشروی قابل ملاحظه داشته و هدف از این عملیات تنها شکستن محاصره درقد و بازکردن مسیر تدارکاتی این ولسوالی نبوده‌است.

به گفته آقای تیمور نیروهای طالبان مستقر در ولسوالی خواجه بهاالدین، تهدید جدی برای نیروهای امنیتی افغانستان در ولسوالی‌های خواجه بهاالدین، ولسوالی ینگی قلعه و درقد بحساب می‌آمدند که اکنون نیروهای امنیتی با تغییر تاکتیک جنگ می‌خواهد که این نیروها را به صورت کامل پاکسازی کنند.

او با اشاره به اینکه عملیات از سه جهت ادامه دارد، گفت که در این درگیری ۳۶ نفر از اعضای گروه طالبان کشته شده‌اند که اجساد ولسوال خود خوانده گروه طالبان برای ولسوالی ینگی قلعه و سه فرمانده آنان در میدان نبرد باقی مانده‌ است.

آقای تیمور گفت که در این درگیری ۱۳ سرباز امینتی افغانستان کشته شده‌اند که ۷ نفر آنان سربازان پلیس ملی و بقیه از سربازان ارتش، کماندو و نیروهای پلیس محلی هستند.

بخشی از ولسوالی درقد هشت روز قبل به تصرف گروه طالبان درآمد، آقای تیمور گفت که نیروهای امنیتی افغانستان اکنون در ولسوالی درقد حضور دارند، ولی حالت دفاعی دارند.

جزیره درقد در سال‌های اخیر بارها بین نیروهای دولتی و گروه طالبان دست به دست شده است.

این جزیره در شمال ولایت تخار در بین رودخانه آمو واقع شده که آن طرف آن کشور تاجیکستان واقع شده است.

دسترسی طالبان به این جزیره می‌تواند دسترسی آن به آسیای میانه را ساده‌تر کند.

مطالب مرتبط