رئیس جمهوری افغانستان 'دعوت رسمی دیدار از پاکستان را رد کرده است'

غنی حق نشر عکس ARG
Image caption ارگ ریاست جمهوری افغانستان هیج خبری درباره دیدار این مقام پاکستانی با رئیس جمهوری افغانستان نشر نکرده است

منابع در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با نوید مختار، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ( ISI) دعوت رسمی برای سفر به اسلام آباد را رد کرده است.

به گفته این منابع، رئیس جمهوری افغانستان به رئیس سازمان اطلاعات پاکستان گفته "تا زمانیکه جنگ در افغانستان فروکش نکند و کابل در مورد نیت نیک پاکستان مطمئن نشود به آن کشور سفر نخواهد کرد."

در اولین ماه‌های آغاز کار حکومت وحدت ملی افغانستان رابطه اسلام آباد و کابل به طور کم سابقه بهبود یافت و ژنرال‌های ارشد و چندین مقام پاکستانی در مدت کوتاهی به کابل سفر کردند و رئیس جمهوری افغانستان نیز از اسلام آباد دیدار کرد.

با افزایش حملات نیروهای مخالف دولت افغانستان، به خصوص انفجار شب هنگام ۱۶ اسد/مرداد سال ۱۳۹۴ در منطقه شاه شهید کابل، دولت افغانستان مسئولیت این حملات را به دوش دولت پاکستان گذاشت.

آقای غنی برای اولین بار بعد از آغاز کارش به عنوان رئیس جمهوری گفت پاکستان همچنان "پناهگاه‌های امن تروریسم و کارخانه‌های تولید بمب" را در خود جای داده و افزود از خاک این کشور پیام جنگ فرستاده می‌شود.

حق نشر عکس ISPR
Image caption نوید مختار، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان ( I.S.I) دیروز به کابل سفر کرد

نوید مختار، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان دیروز، سه‌شنبه ۱۲ ثور/ اردیبهشت با آقای غنی و همتای افغانش معصوم استانکزی دیدار کرد.

به گفته این منابع که خواسته از آنها نام برده نشود، آقای غنی در این دیدار به این مقام ارشد پاکستان گفته که پاکستان هرچه زودتر باید طراحان حمله به سپاه ۲۰۹ شاهین در مزار شریف، حمله به دانشگاه آمریکایی افغانستان و طراحان انفجار دفتر والی قندهار را به دولت افغانستان بسپارد.

براساس گفته‌های این منابع آقای غنی مدارکی را نیز به رئیس سازمان اطلاعات پاکستان سپرده که در آن تصریح شده که مولوی احمد قندهاری، طراح حمله بر دانشگاه آمریکایی افغانستان و دفتر والی قندهار در یک مرکز سازمان اطلاعات پاکستان مشغول آموزش افراد انتحاری بوده است.

در این دیدار دولت افغانستان همچنین شواهدی را به این مقام پاکستانی داده و اعتراض کرده که عملیات بهاری گروه طالبان به نام "منصوری" از شهرهای کراچی، کویته، وزیرستان شمالی و پیشاور پاکستان رهبری می‌شود.

نوید مختار بعد از دیدار هیات عالی رتبه پارلمان پاکستان از افغانستان برای یک دیدار چند ساعته وارد کابل شده بود.

براساس گزارشها قرار است که عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی در آینده نزدیک از اسلام آباد دیدار کند.

ارگ ریاست جمهوری اما گفته تلاشهای جریان دارد تا فضای بی باوری میان کابل و اسلام آباد از میان برود و روابط بهبود یابد.

حق نشر عکس ARG
Image caption چند روز قبل یک هیات ارشد پارلمانی پاکستان نیز از افغانستان دیدار کردند

مطالب مرتبط