جایزه‌ای در افغانستان به نام یک خبرنگار کشته‌شده بی‌بی‌سی نام‌گذاری شد

روحانی
Image caption صمد روحانی برای بی‌بی‌سی سه سال کار کرد

باشگاه مطبوعاتی کابل، یک نهاد حمایت از خبرنگاران در افغانستان، جایزه‌ای را به نام عبدالصمد روحانی خبرنگار بی‌بی‌سی نامگذاری کرده است.

عزیز تسل، رئیس این نهاد به بی‌بی‌سی گفت این نهاد تصمیم دارد این جایزه را هر سال در روز آزادی مطبوعات (سوم مه) برای دو نفر از خبرنگارانی که از خط اول جنگ و یا مناطق ناامن گزارش می‌دهند، اهدا کند.

امسال این نهاد این جایزه را به محمد الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی و کریم امینی، خبرنگار طلوع نیوز اهدا کرد.

عبدالصمد روحانی از سال ۲۰۰۵ میلادی برای بخش فارسی و پشتوی بی‌بی‌سی در ولایت هلمند کار می‌کرد. او در سال ۲۰۰۸ میلادی، روز ۷ جون (ژوئن) در مسیر راه ولسوالی "ناوه" به مرکز ولایت هلمند ربوده شد و جسد بی جانش با آثاری از برخورد سه گلوله، در ولسوالی مارجه روز بعد پیدا شد.

آقای روحانی در زمان کشته شدنش ۲۵ سال داشت. دولت افغانستان اعلام کرده بود که نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد که طالبان مسئول قتل آقای روحانی هستند.

آقای روحانی دومین خبرنگار افغان بی‌بی‌سی بود که در حوادث افغانستان کشته شد. پیش از او میرویس جلیل در دهه ۹۰ میلادی به دست گروه‌های مسلح افغان کشته شد. پس از او نیز در سال ۲۰۱۱ احمدامید خپلواک، خبرنگار آزاد بخش افغانستان بی‌بی‌سی در جریان حملات شورشیان به شهر "ترینکوت"مرکز ولایت ارزگان کشته شد.

باشگاه مطبوعاتی کابل، جایزه دیگری را هم به نام نعمت‌الله زهیر خبرنگار تلویزیون خصوصی آریانا نامگذاری کرده است. او سال گذشته در نتیجه یک بمب گذاری کنار جاده در ولایت جنوبی هلمند کشته شد.

موضوعات مرتبط