مالاریا در افغانستان؛ ۳۸۰ هزار مورد ابتلا در یک سال

مالاریا
Image caption محمد کریم حالا در خانه‌اش از پشه خانه استفاده می‌کند

مسئولان وزارت بهداشت افغانستان می‌گویند در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳۸۰ هزار مورد ابتلا به بیماری مالاریا ثبت شده که این میزان ۵ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

تنها ۷۳ درصد این موارد در ولایت‌های شرقی ننگرهار، کنر و لغمان ثبت شده است. ننگرهار بیشترین آسیب را از این بیماری دیده است.

خانه محمد کریم در ولسوالی بهسود ننگرهار نزدیک محل مرطوبی در نزدیکی چمن، جنگل و آب‌های ایستاده است. ظاهرا استفاده از پشه خانه‌ای که ریاست صحت (بهداشت) به او داده تا حد زیادی برای دفع پشه‌های مالاریا موثر بوده است.

او می‌گوید: "پیش از داشتن پشه‌خانه همه ما مبتلا به مالاریا شدیم. از وقتی به ما پشه‌خانه دادند، بسیار راحت شدیم. اینجا پشه بسیار زیاد است."

آخرین آمار وزارت بهداشت افغانستان نشان می‌دهد که ۵ تا ۱۰ درصد بیماری مالاریا در این کشور از نوع خطرناک آن است که امکان مرگ بیمار در آن وجود دارد.

این روزها درجه حرارت هوا در شهر جلال آباد بیش از ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. با گرم شدن تدریجی هوا مراجعین مبتلا به مالاریا به شفاخانه‌های شهر جلال آباد بیشتر شده است.

تنها سال قبل حدود ۶۰ هزار واقعه مثبت مالاریا در ننگرهار ثبت شده که حداقل ۳۵ مورد آن منجر به مرگ شده است. این در حالیست که آمار فوتی در تمام افغانستان ۴۷ واقعه بوده است.

هوای مرطوب، آب‌های ایستاده و همچنان افزایش برگشت مهاجران افغان از پاکستان بزرگترین دلایل افزایش آمار مبتلایان به مالاریا در ننگرهار است.

Image caption دکتر تمیم می‌گوید بیش از ۳۸۰ هزار مورد ابتلا به بیماری مالاریا در افغانستان ثبت شده است

دکتر محمد شعیب تمیم، یکی از مسئولان برنامه مبارزه با مالاریا در وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که توزیع پشه‌خانه‌ها، معاینه سریع افراد مشکوک به مالاریا توسط رضاکاران محلی، برنامه‌های آموزشی، توزیع دارو، تقویت سیستم گزارش‌دهی، چاپ و توزیع رهنمودهای درمان، نشر مکرر پیام‌های تلویزیونی و رادیویی از جمله اقدامات وزارت صحت عامه به منظور کنترل، پیشگیری و درمان بیماری مالاریا بوده است.

او می‌گوید که در یک دهه گذشته شمار واقعات مالاریا در افغانستان کاهش یافته اما هنوز هم این بیماری یک چالش مهم برای بخش بهداشت افغانستان است.

ظاهرا بهترین راه مبارزه در ننگرها توزیع پشه‌خانه‌های مجانی به مردم تشخیص شده است.

دکتر ننگیالی سپین غر سادات از مسئولان این برنامه در ننگرهار می‌گوید که قرار است امسال ۶۵۰ هزار پشه‌خانه در ننگرهار توزیع شود.

مالاریا، بیماری‌ است که به وسیله نیش حشره به انسان‌ها منتقل می‌شود و نشانه‌هایی چون تب، لرز و عرق دارد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از نیمی از جمعیت کره زمین در خطر ابتلا به بیماری‌هایی قرار دارند که توسط نیش حشرات منتقل می‌شوند.

همه‌ساله و هم‌زمان با گرم شدن هوا در افغانستان، حشرات ناقل بیماری مالاریا به مناطق مختلف این کشور هجوم می‌آورند.

آمار سال ۲۰۱۶ سازمان بهداشت جهانی در مورد مالاریا منتشر نشده است اما آمار سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که بیشتر از ۲۱۲ میلیون واقعه مالاریا در سراسر جهان گزارش شده و حدود ۴۲۹ هزار نفر به خاطر مالاریا جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر قربانیان، کودکان در کشورهای آفریقایی بوده‌اند.

چند سال پیش وزارت صحت عامه افغانستان از نزدیک شدن محو مالاریای شدید که سبب مرگ می‌شود خبر داده بود؛ هدفی که تا حال به آن نرسیده است.