اعتصاب کاری هزارها آموزگار در شرق افغانستان ۲۲۰ مکتب را بست

حق نشر عکس AFP
Image caption اشرف غنی، رئیس جمهوری در آغاز سال آموزشی ۱۳۹۴ وعده داد که به آموزگاران در ظرف شش ماه زمین توزیع می‌شود

اعتصاب کاری حدود ۳۴۰۰ معلم در ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان باعث بسته شدن صدها مکتب/مدرسه شده است.

این معلمان روز شنبه (۱۶ ثور/اردیبهشت) از حضور در کلاس‌های درس در چهار ولسوالی (شهرستان) ولایت خوست خودداری کردند و ۲۲۰ مکتب بسته ماند که در آن ۱۴۳ هزار شاگرد درس می‌خوانند.

معترضان می‌گویند دولت وعده داده که به هر یک از معلمان زمین می‌دهد تا برای خود خانه بسازند، اما این وعده را عملی نکرده است.

لعل گل، از معلمان معترض خوست گفت که دولت سال ۱۳۸۳ اعلام کرد که هر آموزگار مستحق یک نمره زمین برای ساخت خانه است و پس از آن بارها این وعده تکرار شد، اما هرگز عملی نشد.

رئیس حسن، یکی دیگر از آموزگاران معترض هشدار داد تا زمانی که دولت این حق اعلام شده معلمان را در اختیار آنها قرار نداده، به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

مطالب بیشتر:

حق نشر عکس .
Image caption حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان دستور داده بود که به معلمان زمین داده شود، اما این دستور تا حال عملی نشده است

شاگردان مکتب‌های ولسوالی‌های "جاجی‌میدان"، "باک"، "صبری" و "علی‌شیر" ولایت خوست می‌گویند وقتی ساعت هشت صبح وارد کلاس‌ها شدند، معلمان نیامده بودند.

یونس، یکی از این دانش‌آموزان است. او گفت: "امروز مکتب ما بسته شد. شاگردان هستند، اما استادان نیستند. استادان شکایت دارند که به آنها زمین توزیع نشده".

اما مقام‌های ولایت خوست گفته‌اند که روند توزیع زمین به آموزگاران آغاز شده اما این روند زمانگیر است.

مبارزمحمد زدران، سخنگوی والی خوست گفت که نقشه سه چهار شهرک ویژه آموزگاران کشیده شده و برنامه‌های ساخت‌وساز عملا جریان دارد.

سخنگوی والی خوست اعتصاب آموزگاران را نادرست خواند و از آنها خواست که صبر و حوصله داشته باشند. او افزود که کار توزیع زمین در چند هفته و چند ماه به پایان نمی‌رسد.

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان با صدور فرمانی دستور داد که به آموزگاران زمین داده شود تا آنها برای خود خانه بسازند.

Image caption آموزگاران در چهار منطقه ولایت خوست اعتصاب کرده و گفته اند تا زمانی که پاسخ مثبتی به درخواست نگرفته اند، به اعتصاب خود ادامه می دهند

اشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی هم در روز آغاز سال آموزشی ۱۳۹۴ اعلام کرد که همه معلمان در سراسر کشور صاحب زمین خواهند شد، ولی به نظر می‌رسد که تحقق این وعده نیاز به زمانی بیشتر از آن دارد که رهبران سیاسی اعلام می‌کنند.

براساس این دستور هزارها آموزگار صاحب زمین و خانه شده‌اند، اما هزارها معلم دیگر همچنان بی‌خانه هستند و می‌گویند که توان پرداخت اجاره خانه‌های اجاره‌ای را ندارند.

معلمان از کم درآمدترین کارمندان دولت هستند و حقوق ماهانه آنها از صد تا دوصد دلار است.