یک عضو ارشد حزب کنگره ملی افغانستان در بغلان ترور شد

کهزاد (راست) و لطیف پدرام حق نشر عکس FB/Latif Pedram
Image caption لطیف پدرام، رهبر کنگره ملی (چپ)، از اسدالله کهزاد (راست) به عنوان "مبارز سرشناس، شخصیت ملی و از عضای بلندپایه کمیته اجرائی" این حزب نام برده است

حزب کنگره ملی افغانستان اعلام کرده که یک عضو ارشد این حزب در شهر پلخمری، مرکز ولایت شمالی بغلان ترور شده است.

عبداللطیف پدرام، رهبر این حزب امروز یکشنبه (۱۷ ثور/اردیبهشت) با انتشار اطلاعیه دفتر سیاسی این حزب در حساب کاربری خود در فیسبوک این خبر را اعلام کرده است.

در این اطلاعیه آمده که اسدالله کهزاد، عضو کمیته اجرائی حزب کنگره، صبح روز یکشنبه در مقابل در خانه‌اش به ضرب گلوله کشته شد.

این اطلاعیه از ضارب یا ضاربان به عنوان "دشمنان انسانیت، دشمنان آزادی و عدالت قومی" یاد کرده است.

در این اطلاعیه همچنین آمده است که آقای کهزاد اخیرا همایشی درباره "ضرورت فدرالی کردن افغانستان و نهایی شدن خط مرزی دیورند" در شهر پلخمری برگزار کرده بود.

محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان هم ترور آقای کهزاد را تایید کرده و گفته که او حوالی ساعت هفت صبح به وقت محلی هدف شلیک فرد یا افراد ناشناس قرار گرفت.

او افزود که پلیس تحقیقات را درباره قتل این شخصیت بانفوذ ولایت بغلان آغاز کرده، اما تا حال سرنخی درباره دلایل و انگیزه‌های قتل او به دست نیامده است.

سخنگوی والی بغلان در پاسخ به این پرسش که چه کسی ممکن است در قتل این عضو حزب کنگره ملی دست داشته باشد، پاسخ مشخصی نداد و درباره احتمال بازداشت کسی در این مورد هم اظهار بی‌خبری کرد.

ذبیح‌الله شجاع، سخنگوی پلیس بغلان، هم به بی‌بی‌سی گفت که هنوز زود است درباره جزئیات این قتل و همچنین این که چه فرد یا گروهی در آن دست داشته، صحبت کرد.

او همچنین نگفت که کسی تا حال در مورد ترور اسدالله کهزاد بازداشت شده یا نه.

رهبر حزب کنگره ملی در اطلاعیه خود از اسدالله کهزاد به عنوان "مبارز سرشناس، شخصیت ملی و از اعضای بلندپایه کمیته اجرائی" این حزب نام برده است.