هرات؛ ۷۰۰ مکان باستانی و سه راهنمای گردشگری

هرات
Image caption سه راهنمای گردشگری هرات در قلعه اختیار الدین کار می‌کنند

در هرات، در غرب افغانستان که بناها و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد، برنامه‌هایی به هدف آموزش راهنمایان گردشگری روی دست گرفته شده است.

ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت اما در تشکیل خود تنها سه راهنمای گردشگری دارد. سه نفری که در قلعه تاریخی اختیارالدین در شهر کهنه هرات به کار گماشته شده‌اند.

هرات، به گفته مسئولان فرهنگی این شهر، بیش از هفت‎صد بنا و مکان باستانی دارد. به جز قلعه تاریخی اختیارالدین دیگر هیچ بنا یا مکان باستانی هرات راهنماهای دایمی برای گردشگران ندارد.

وحید سلطانی، مسئول گردشگری ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید گاهی از این سه نفر به عنوان راهنمایان عمومی در دیگر بناها نیز استفاده می‌شود.

اما او به این باور است که تمام بناهای تاریخی و مهم هرات باید راهنمای گردشگری ویژه‌ای داشته باشند.

Image caption هرات از ولایت‌های باستانی افغانستان است

برای آنکه حداقل هر بنای مهم تاریخی هرات دست کم یک راهنما داشته باشد، ده‌ها نفر را باید اداره اطلاعات و فرهنگ هرات استخدام کند.

مسئولان موسسه "هلپ" که برای افراد فقیر و فاقد شغل و عمدتا برای پناهجویان برگشته به کشورشان مهارت‌های درآمدزا آموزش می‌دهند، می‌گویند برنامه‌ای را به مرحله اجرا گذاشته‌اند که در چارچوب آن ده‌ها نفر را راهنمایی گردشگری آموزش می‌دهند.

این موسسه پیش از این شماری از دانش‌آموزان ۲۵ مکتب/مدرسه هرات را در این زمینه آموزش داده است.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی دو تا شش ماهه برای ده‌ها نفر دیگر، یکی دیگر از برنامه‌های این موسسه است که با همکاری "موسسه حمایت پایدار افغانستان" اجرا می‌شود.

+ تلاش برای جذب گردشگران خارجی در ولایت هرات

+ برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغاتی در هرات

+ حمله به خودرو حامل گردشگران خارجی در هرات 'شش زخمی به جا گذاشت'

الهه فروتن، مسئول فرهنگی موسسه هلپ می‌گوید جوانانی که در این برنامه آموزش می‌بینند، بدون استخدام در اداره دولتی، می‌توانند با جلب گردشگران منبع درآمدی پیدا کنند.

او می‌گوید این افراد می‌توانند انجمن‌های خصوصی تشکیل بدهند و فعالیت کنند.

الهه بنایی، مسئول موسسه حمایت پایدار در افغانستان (اوسا) نیز برنامه آگاهی دهی در مورد اهمیت صنعت راهنمای گردشگری در مکتب‌های هرات را بسیار سودمند می‌خواند.

او می‌گوید که این برنامه نتیجه بسیار خوبی داشته و افراد شامل در این برنامه تحقیقات خوبی در زمینه گردشگری انجام داده‌اند که نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانند آینده بسیار موفقی داشته باشند.

Image caption الهه فروتن، مسئول بخش فرهنگی موسسۀ هلپ (راست) و الهه بنایی، مسئول موسسه حمایت پایدار افغانستان در بخش آموزش راهنمایان گردشگری کار می‌کنند

گردشگری در هرات

در هرات نزدیک به صد شرکت گردشگری فعالیت دارد. شرکت‌هایی که بازار شان چندان رونق ندارد.

بر اساس معلومات ریاست اطلاعات و فرهنگ تنها به قلعه اختیار الدین که مهمترین جاذبه گردشگری در هرات است، روزانه بیست تا چهل گردشگر داخلی و ماهانه حدود ۲۰ گردشگر خارجی مراجعه می‌کنند.

آمار مشخص از شمار گردشگران هرات وجود ندارد، با آنهم ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید وضعیت گردشگری در این ولایت نسبت به سال‌های گذشته با توجه به چاپ و نشر کتاب راهنمای گردشگری هرات و آرامش نسبی امنیتی هرات بهتر شده است.

Image caption هرات هفت‌صد ساحه باستانی دارد

گفته می‌شود که تصویری که از وضعیت افغانستان در بیرون از این کشور وجود دارد، از جمله ناامن بودن این کشور، دلیل اصلی علاقه کم گردشگران برای دیدن صدها بنای تاریخی و گردشگری ولایت هرات است.

جلب گردشگران خارجی اما تا حدی زیادی به وضعیت امنیتی بسته‌گی دارد. با این حال شاید برنامه آموزش مهارت‌های راهنمای گردشگری بیشتر نگاه به آینده داشته باشند.

Image caption بیشتر آثار باستانی هرات در دوران جنگ‌ها آسیب دیده‌است

موضوعات مرتبط