در جاده‌های افغانستان واحد‌های امدادرسان مستقر می‌شوند

جاده
Image caption سرعت بیش از حد عامل اصلی تصادف جاده‌ای در افغانستان اعلام شده‌است

وزارت بهداشت افغانستان اعلام ‌کرده که برای کمک به قربانیان حوادث ترافیکی در جاده‌های افغانستان، واحدهای امدادرسانی اولیه در جاده‌ها مستقر می‌کند.

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه ۴۷۰۰ نفر در افغانستان به دلیل تصادف جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند.

برای جلوگیری از افزایش تلفات جاده‌ای وزارت بهداشت افغانستان با همکاری سازمان بهداشت جهانی کارزار اطلاع‌رسانی به رانندگان را با شعار "آهسته برانید و جان انسان‌ها را نجات دهید" آغاز کرده‌اند.

هدف از این کارزار کاهش تلفات ناشی از حوادث رانندگی اعلام شده است.

پانزده نفر در تصادف جاده‌ای درغرب افغانستان جان دادند

اعتصاب شرکت‌های مسافربری در کابل وارد دومین روز خود شد

یکی از اهداف برنامه توسعه‌ پایدار سازمان ملل که افغانستان متعهد به انجام آن است، امن ساختن جاده‌ها تا سال ۲۰۳۰ و کاهش تلفات ناشی از حوادث جاده‌ای اعلام شده ‌است. قرار است که تا سال ۲۰۲۰ میزان حوادث ترافیکی به نصف کاهش یابد.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که در سراسر جهان، سالانه ۱،۳ میلیون نفر در حوادث ترافیکی کشته می‌شوند و شمار آنان در روز به بیش از ۳۴۰۰ نفر می‌رسند.

براساس اعلام این نهاد در افغانستان نیز سالانه ۴۷۰۰ نفر جان خود را در حوادث ترافیکی از دست می‌دهند که بیشتر آنها قابل پیشگیری است.

سرعت بیش از حد عامل اصلی تصادف جاده‌ای درافغانستان اعلام شده است.

Image caption به گفته منابع محلی در این تصادف جاده‌ای در ولایت غزنی بیش از هفتاد نفر کشته شدند

احمد جان نعیم، معاون برنامه‌ریزی وزارت بهداشت افغانستان گفته که در نظر نگرفتن قوانین راهنمایی و رانندگی عامل اصلی تصادف جاده‌ای در افغانستان است.

عبدالودود خیرخواه، از مسئولان ریاست عمومی ترافیک افغانستان نیز گفته که بیشتر تلفات رانندگی افغانستان در شاهراه‌ها، بخصوص شاهراه‌ها کابل - هرات اتفاق می‌افتد.

شاهراه کابل _ هرات حدود یک هزار کیلومتر طول دارد و با عبور از ولایت قندهار در جنوب، کابل را به شهر هرات در غرب افغانستان وصل می‌کند.

آقای خیرخواه گفته که در کنار سایر عوامل عمده‌ترین دلیل وقوع تصادف‌های جاده‌ای در افغانستان عدم توسعه زیرساخت‌ها با توجه به رشد جمعیت افغانستان در شهرها و قریه‌ها است.

او گفته است که شاهراه‌های افغانستان از لحاظ ساختاری با میزان تردد وسایط نقلیه مطابقت ندارد و در زمان ساخت این جاده‌ها دیدگاه فنی ریاست ترافیک در نظر گرفته نشده‌ است.

آقای خیرخواه افزوده که سرعت زیاد، نبستن کمربند ایمنی، استفاده از مواد مخدر، صحبت با تلفن در هنگام رانندگی، جاده‌های غیراستاندارد و کم‌عرض، نبود پیاده‌رو، نبود ایستگاه‌ها و فرسودگی خودروها عامل مهم در وقوع حوادث ترافیکی درافغانستان است.

به گفته مسئولان، افغانستان مقام دوم را در تصادف جاده‌ای در میان کشورهای منطقه دارد.

تخریب جاده‌ها در اثر مین‌گذاری نیروهای شورشی، آسفالت نبودن جاده‌ها، عدم مراقبت لازم از جاده‌ها و تردد خودروهای سنگین با بار بیش حد مجاز، مشکلات زیادی برای مسافران در جاده‌های افغانستان ایجاد کرده است.

مقام‌های وزارت ترانسپورت/حمل‌ونقل افغانستان می‌گویند که برای جلوگیری از تصادف جاده‌ای و کاهش تلفات، پلیس راه ایجاد خواهد شد ولی این کار را زمانگیر خوانده‌اند.

مطالب مرتبط