منابع امنیتی افغانستان: فرستنده رادیویی داعش در ننگرهار نابود شد

حق نشر عکس .
Image caption داعش افغانستان را بخشی از ولایت "خراسان" خلافت خودخوانده خود می‎داند

وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که یک دستگاه فرستنده رادیویی متعلق به گروه دولت اسلامی (داعش) را در شرق این کشور از بین برده است.

در خبری که روز یکشنبه (۱۸ ثور/اردیبهشت) روی وبسایت وزارت داخله افغانستان منتشر شده، موقعیت این فرستنده رادیویی منطقه اچین ولایت ننگرهار گفته شده است.

دفتر مطبوعاتی وزارت داخله افزوده که در عملیات هوایی که علیه مخفیگاه‌های داعش در اچین و نازیان به‌راه انداخته شد، ۳۴ عضو داعش نیز کشته شدند.

نهادهای امنیتی افغانستان زمستان گذشته نیز از نابودی ایستگاه رادیویی گروه داعش موسوم به "رادیو خلافت" در ننگرهار خبر داده بودند.

ترغیب به جهاد النکاح، جمع‌آوری پول از وجوهات مردم و تبلیغ برای گروه داعش بخش عمده نشرات رادیو خلافت بود.

خبر انهدام ایستگاه رادیویی داعش در اچین پس از تایید خبر کشته شدن عبدالحسیب، رهبر داعش در افغانستان منتشر می‌شود.

به گفته ریاست‌جمهوری افغانستان عبدالحسیب به همراه تعداد دیگری از اعضای داعش در عملیات مشترک نیروهای ویژه افغان و آمریکایی در ولسوالی مهمند ولایت ننگرهار کشته شدند.

پایگاه اصلی گروه داعش در افغانستان در ولایت ننگرهار است و اچین از محلات اصلی تجمع افراد وابسته به این گروه شمرده می‌شود.

نیروهای دولتی افغانستان و حامیان بین‌المللی در هفته‌های اخیر فشارها بر گروه داعش را افزایش داده‌اند.

پیش از این نیروهای آمریکایی بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود را بر مواضع داعش در اچین پرتاب کردند که در اثر آن بیش از ۹۰ عضو داعش کشته شدند.

مقام‌های دولتی افغانستان از این گروه به عنوان یکی از سه گروه اصلی در کنار گروه طالبان و شبکه حقانی یاد می‌کنند که با دولت می‌جنگند.

جنگ در قندوز

شیر عزیز کامه‌وال، فرمانده ارشد پلیس حوزه شمال‌شرق افغانستان خبرهای مبنی بر پیشروی گروه طالبان به سوی شهر قندوز را رد کرده است.

برخی منابع گزارش داده بودند که ستیزه‌جویان وابسته به گروه طالبان به حومه شهر قندوز، در شمال افغانستان نزدیک شده‌اند.

آقای کامه‌وال، روز یکشنبه به بی‌بی‌سی گفت که تنها دو پاسگاه پلیس در جاده بین شهر قندوز و منطقه "خان‌آباد" به دست گروه طالبان افتاده است.

پیشتر این گروه کنترل مرکز ولسوالی/شهرستان قلعه زال در اختیار گرفته که آقای کامه‌وال گفت برنامه‌هایی برای پس گرفتن این ولسوالی روی دست دارند.

موضوعات مرتبط