بانک جهانی گزارش 'فقر در افغانستان' را منتشر کرد

حق نشر عکس WB
Image caption بانک جهانی کاهش کمک‌های خارجی، بیکاری و جنگ را دلیل افزایش فقر در افغانستان دانسته

بانک جهانی اخیرا گزارشی در مورد وضعیت فقر در افغانستان را منتشر کرد.

این بانک گزارش تحلیل وضعیت فقر در افغانستان مربوط به به سال‌های ٢٠١٤-١٣ میلادی را منتشر کرد که در آن آمده یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت ۳۲ میلیونی (براساس آمار بانک جهانی) زیر خط فقر زندگی می‌کنند و کمتر از ۱.۲۵ دلار در روز درآمد دارند.

در این گزارش آمده که در سال ۱۱-۲۰۱۲ حدود ۳۵.۸ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر بود و همزمان با انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی و خروج نیروهای خارجی، این آمار به ۳۹.۱ درصد رسید.

بانک جهانی دلیل افزایش میزان فقر در افغانستان را کاهش کمک‌های بین‌المللی، بحران بیکاری و گسترش جنگ در این کشور دانسته است.

در گزارش آمده که آمریکا با خروج نیروهای خود از افغانستان، در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، کمک‌های خود را به میزان ۳۴ کاهش داد و اگر این کمک‌ها با میزان کمک‌های این کشور در زمینه امنیتی و بازسازی با هم محاسبه شود، کمک‌های آمریکا به افغانستان بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت.

حق نشر عکس Wb
Image caption بانک جهانی وضعیت فقر در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ را با وضعیت فقر در دو سال پیش از آن مقایسه کرده است

نویسندگان گزارش تاثیرات گسترش جنگ بر وضعیت اقتصادی مردم افغانستان نوشته‌اند که جنگ در سال ۲۰۱۴ به شدت افزایش یافت و میزان احساس ناامنی را بالا برد و در نتیجه، میزان سرمایه‌گذاری و توسعه کاهش داد.

این بررسی بیانگر آن است که بحران اشتغال در افغانستان باعث بیکاری حدود ۲۶ درصد نیروی کار این کشور شد که بیشتر بیکاران را روستاییانی تشکیل می‌دهند که از سواد و مهارت کافی برخودار نیستند.

بانک جهانی افزوده که سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر به نیروی کار افغانستان افزوده می‌شود، در حالی که "رکود اقتصادی" در این کشور نگرانی از افزایش بیکاری را بیشتر کرده است.

براساس برآورد بانک جهانی، نزدیک به دو میلیون نفر در افغانستان بیکارند که بیشتر آنها را جوانان و زنان تشکیل می‌دهند. براساس این گزارش، افغان‌ها "فقر" و بیکاری" را "بزرگ‌ترین مشکل" خود می‌دانند.

حق نشر عکس Wb
Image caption براساس این گزارش، فقر در مناطق روستایی در مقایسه با مناطق شهری بیشتر افزایش یافته است

آمار و اطلاعاتی را که بانک جهانی برای تحلیل در این گزارش استفاده کرده منابع مختلفی تولید کرده‌اند، اما بخش اعظم آن را اداره مرکزی احصائیه (آمار) افغانستان در اختیار این بانک قرار داده است.

پیشگفتار گزارش تحلیل وضعیت فقر در افغانستان را عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد افغانستان امضا کرده و سهراب بهمن، سخنگوی آقای مراد به بی‌بی‌سی گفت که این وزارت و بانک جهانی هر دو سال یک بار وضعیت فقر را ارزیابی می‌کنند.

آقای بهمن گفت که این گزارش خوبی نیست، اما وضعیت فقر در سال‌های پس از ۲۰۱۴ رو به بهبود گذاشته و در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با رشد اقتصادی، میزان فقر هم رو به کاهش گذاشته است.

موضوعات مرتبط