اظهارات متناقض مقام‌های افغانستان و پاکستان در مورد حل مشکلات مرزی

حق نشر عکس AFP
Image caption مرزبانان افغان در اسپین بولدک

رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت می‌گوید هیچ توافقی با پاکستان بر سر مشخص کردن خط مرزی میان دو کشور به دست نیامده است.

پیشتر یک مقام بلندپایه امنیتی در پاکستان، به شرط فاش نشدن نامش به خبرگزاری فرانسه گفته بود که کابل و اسلام‌آباد بر سر بررسی خط مرزی دو کشور به توافق رسیده‌اند.

این مقام امنیتی گفته بود که قرار است در این بررسی از نقشه گوگل استفاده شود. روزنامه پاکستانی دان هم در شماره امروز خود ادعای مشابهی را مطرح کرده است.

اما صدیق صدیقی، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان در حساب توییتر خود نوشته که چنین توافقی به دست نیامده و او این ادعا را "به شدت" رد می‌کند.

افغانستان و پاکستان اختلافات دیرینه‌ای بر سر مرز ۲۴۰۰ کیلومتری خود دارند و این اختلاف‌ها در مواردی سبب درگیری مرزبانان افغان و پاکستانی شده است.

افغانستان خط مرزی فعلی را که به خط دیورند مشهور شده، به رسمیت نمی‌شناسد.

در تازه‌ترین مورد، مرزبانان دو کشور روز جمعه گذشته در مرز اسپین بولدک با یکدیگر درگیر شدند. به گفته مقام‌های محلی افغان، درگیری پس از عبور نظامیان پاکستانی از مرز آغاز شد.

صمیم اخپلواک، سخنگوی والی قندهار به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای پاکستانی وارد دو روستای نظر و لقمان در ولسوالی اسپین بولدک شده بودند.

اسلام‌آباد گفته که این دو روستا در خاک پاکستان است و سربازان آنها برای آمارگیری وارد این روستاها شده بودند و مقام‌های افغان هم در جریان این آمارگیری بودند.

ژنرال رازق، فرمانده پلیس قندهار به بی‌بی‌سی گفت که در این درگیری یک غیرنظامی افغان کشته و چهارده غیر نظامی به شمول سه سرباز افغان زخمی شده‌اند.

آصف غفور، سخنگوی ارتش پاکستان هم در صفحه رسمی توییتر خود نوشت که در این درگیری یک غیرنظامی پاکستانی کشته و ۱۸ نظامی به شمول چهار سرباز مزری پاکستان زخمی شده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان گفته ابتدا سربازان پاکستانی تیراندازی کردند و در اعتراض به آن معاون سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است.

وزارت خارجه پاکستان هم با احضار کاردار سفارت افغانستان در اسلام‌آباد به این حادثه اعتراض کرده است.

روز گذشته رسانه‌ها به نقل از مقام‌های پاکستانی از کشته شدن دست کم ۵۰ سرباز افغان در این درگیری خبر دادند اما وزارت داخله افغانستان بلافاصله این ادعا را رد کرد.

موضوعات مرتبط