پلیس قندوز: بیش از هفتاد عضو طالبان کشته شدند

نقشه قندوز
Image caption سه روز پیش یک منطقه استراتژیک در قندوز به دست طالبان استفاد

فرمانده پلیس قندوز در شمال افغانستان گفته که در جریان سه روز نبرد با گروه طالبان، بیش از هفتاد عضو این گروه کشته شده‌اند.

ژنرال عبدالحمید حمیدی روز سه‌شنبه (۱۹ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که این شورشیان در مسیر قندوز-خان‌آباد کشته شدند.

برخی منابع پیشتر گفته بودند که ده‌ها سرباز دولتی در دو پاسگاه امنیتی در این جاده به "محاصره" طالبان درآمده بودند، اما آقای حمیدی گفت نیروهای این دو پاسگاه محاصره نشده بودند بلکه با "مشکل" مواجه بودند.

فرمانده پلیس قندوز افزود که دیشب عملیاتی هم جانب خان‌آباد و هم از جانب شهر قندوز انجام شد و نیروهای دولتی توانستند به این دو پاسگاه امکانات برسانند.

او همچنین گفت که نیروهای امنیتی در این نبرد پنج نفر تلفات دادند.

آقای حمیدی توضیح نداد که جاده بین قندوز و خان‌آباد به روی ترافیک باز شده یا نه، اما یک منبع در قندوز به بی‌بی‌سی گفت که این جاده هنوز به روی ترافیک باز نیست.

حق نشر عکس .
Image caption مقام‌های امنیتی قندوز گفته‌اند شماری از افرادی که زیر عنوان کارگر به منظور پیوستن به طالبان از ولایت‌های جنوبی به قندوز آمده بودند، بازداشت شده‌اند

در همین حال، بی‌بی‌سی دریافته که سه فرمانده کلیدی گروه طالبان از هلمند به قندوز رفته‌اند که یکی از آن‌ها فرمانده جنگجویان ویژه این گروه موسوم به "کماندوهای سرخ" است.

فرمانده پلیس قندوز هم این خبر را تأیید کرد و افزود که شمار زیادی از فرماندهان و اعضای گروه طالبان از ولایت‌های جنوبی و برخی ولایت‌های شمالی برای شرکت در جنگ قندوز، به این ولایت سفر کرده‌اند.

آقای حمیدی همچنین گفت که دست‌کم ۱۰ نفر دیگر که زیر عنوان "کارگر" از جنوب به ولایت قندوز رفته بودند تا به ستیزه‌جویان طالبان بپیوندند، به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

سه روز پیش مقام‌های دولتی در قندوز تأیید کردند که مرکز ولسوالی/شهرستان قلعه زال به دست گروه طالبان افتاده است. برخی مقام‌های دولتی دیگر از افزایش فشار گروه طالبان بر ولسوالی خان‌آبان نیز خبر داده بودند.

رسانه‌های محلی از قندوز گزارش داده‌اند که نیروهای دولتی در قلعه زال و خان‌آباد دسترسی کافی به مهمات و غذا نداشته‌اند.

موضوعات مرتبط