واردات کالاهای تجاری در افغانستان ۱۵ درصد کاهش یافته است

قالین حق نشر عکس AFP
Image caption قالین از اقلام مهم صادراتی افغانستان است

اداره مرکزی احصائیه (آمار) افغانستان اعلام کرده که واردات کالاهای تجاری در این کشور در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال قبل آن بیش از ۱۵ درصد کاهش و صادرات آن بیش از ۴ درصد افزایش یافته است.

مسئولان این اداره همزمان با انتشار سالنامه آمار خود روز سه‌شنبه (۱۹ ثور/اردیبهشت) گفتند که افغانستان در این سال بیش از ۶ و نیم میلیارد دلار واردات و نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داشته است.

آماری که اداره احصائیه ارائه کرده شامل کالاهای قاچاقی مانند مواد مخدر نمی‌شود که از اقلام درشت صادراتی افغانستان است.

براساس این گزارش، گلیم، قالی و میوه خشک از اقلام اصلی صادراتی افغانستان است و در مقابل، اقلام وارداتی این کشور شامل مواد نفتی، ماشین آلات، وسایط حمل و نقل، محصولات فلزی و مواد خوراکی می‌شود.

ولی به طور کلی ‌تراز تجاری افغانستان در هشت سال گذشته به هیچ وجه امیدوارکننده نیست. براساس آمار اداره احصائیه، کسر تراز تجاری افغانستان از ۲.۴ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۷ به ۵.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

اما حسیب‌الله موحد، معاون رئیس اداره آمار افغانستان به خبرنگاران گفت که وضعیت افغانستان رو به بهبود است و پارسال این کشور بیش از ۲۰ میلیون دلار درآمد ناخالص داخلی داشته که بیانگر افزایش ۳ درصدی در مقایسه با پیرارسال است.

مسئولان اداره آمار در حالی نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی کشور ابراز خوش‌بینی می‌کنند که همین دیروز بانک جهانی در گزارشی خبر داد که میزان فقر در این کشور از ۳۶ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۳۹ درصد در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

بانک جهانی در گزارش خود کاهش کمک‌های خارجی، افزایش بیکاری و گسترش دامنه‌های جنگ را عامل اصلی افزایش فقر در افغانستان دانسته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کشتزار خشخاش در افغانستان. آماری که اداره آمار ارائه کرده شامل کالاهای قاچاقی مانند مواد مخدر محصول کشتزارهای خشخاش نمی‌شود که از اقلام درشت صادراتی افغانستان است

پیروز ظفرمل، رئیس اتحادیه کارگران افغانستان هم می‌گوید که وضعیت اقتصادی این کشور بهبود نیافته و هنوز هم کارگران با مشکلات زیادی مواجه است.

در بخشی از گزارش آماری اداره آمار افغانستان، از افزایش قابل توجه موارد ابتلا به بیماری‌های مالاریا، سل و ایدز خبر داده شده است.

در این آمار همچنین آمده که در افغانستان برای هر ۱۰ هزار نفر تنها ۳ نفر پزشک و برای همین تعداد نفر تنها پنج تخت در بیمارستان‌ها وجود دارد.

اداره آمار افغانستان در حالی این آمار را منتشر کرده که انتقادهای زیادی نسبت به درستی و دقت آمار در افغانستان مطرح است.

کمبود آمار، عدم دقت آمار موجود و همچنین نبود سازکارهای آمارگیری در افغانستان، نهادهای این کشور را همواره با انتقادهای زیادی مواجه کرده است.

تا همین چند سال پیش مراجع معتبر بین‌المللی آمار نهادهای دولتی را ارزش چندانی قایل نبودند، اما در سال‌های اخیر این نهادها با همکاری سازمان‌های بین‌المللی کوشیده که ظرفیت خود را برای تولید آمار و اطلاعات معتبر افزایش دهند.

در گزارش تازه بانک جهانی هم تا حدودی از آمار و اطلاعات نهادهای دولتی از جمله اداره آمار افغانستان استفاده شده است.

موضوعات مرتبط