حکمتیار به دیدار رئیس جمعیت اسلامی افغانستان رفت

صلاح الدین ربانی با حکمتیار حق نشر عکس fb/salahudinrabbani
Image caption صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت (راست) و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان در اقامتگاه آقای ربانی در کابل دیدار کردند.

این نخستین دیدار میان رهبران حزب جمعیت و حزب اسلامی حکمتیار در ۲۰ سال گذشته بوده است.

در بیانیه‌ای که امروز (چهارشنبه، ۲۰ ثور/اردیبهشت) از سوی دفتر حزب جمعیت اسلامی منتشر شده، آمده است در این دیدار بر تلاش‌‌ برای تأمین صلح و ایجاد اتحاد و همبستگی میان گروه‌های مختلف سیاسی تأکید شده است.

حزب اسلامی و حزب جمعیت اسلامی رقیبان سنتی به شمار می‌روند و در گذشته به ویژه در اوایل دهه نود میلادی هنگامی که حزب جمعیت رهبری دولت را به دست گرفت، با هم درگیر جنگ بودند.

این دیدار در پی انتشار اعلامیه‌ای هفته گذشته حزب جمعیت انجام شده که از حزب اسلامی حکمتیار خواسته بود از "کاربرد ادبیات کنایه‌آمیز فاصله بگیرد."

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای حکمتیار و حزب اسلامی از جانب نهادهای حقوق بشری متهم به "موشک‌باران کور" کابل و دست داشتن در کشتار هزارها شهروند کابلی هستند

گلبدین حکمتیار که هفته گذشته پس از توافق صلح با دولت افغانستان و بعد از ۲۰ سال به کابل بازگشت، از ساختار کنونی دولت وحدت ملی افغانستان انتقاد کرده، آن را "نامقدس و خلاف قانون اساسی" خوانده است. او مخالفت حزبش را با نظام پارلمانی در افغانستان اعلام کرده است.

آقای حکمتیار همچنین گفته بود که مایل است با احزابی که در گذشته در جنگ بوده، رابطه دوستانه داشته باشد و از جمله به حزب جمعیت اسلامی نیز اشاره کرده است.

رئیس حزب جمعیت اسلامی در دیدار با آقای حکمتیار تأکید کرده که این حزب در شرایط کنونی نیز بر ضرورت "کاهش مخالفت‌های غیرسازنده میان گروه‌های مختلف سیاسی به رقابت سالم و سازنده اذعان دارد."

یکی از شاخه‌های حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال در انتخابات گذشته از نامزدی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که نامزد حزب جمعیت بود، حمایت کرد. محمد خان معاون اول آقای عبدالله هم عضو این شاخه حزب اسلامی است.