'هفتاد' ورزشکار افغان از بازی‌های کشورهای اسلامی باکو بازماندند

حق نشر عکس Social Media
Image caption شماری از ورزشکارانی که عازم آذربایجان بودند در فرودگاه کابل به گونه نمادین با عکس اشرف‌غنی، رئیس جمهوری خداحافظی کردند.

هفتاد ورزشکار افغان از حضور در "بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷" در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان بازمانده‌اند.

احسان نیرو، سخنگوی کمیته ملی المپیک افغانستان روز چهارشنبه (۲۰ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که این اداره به‌خاطر عدم حمایت مالی دولت تنها توانسته ۴۰ ورزشکار را به آذربایجان بفرستد و بقیه ورزشکارانی که باید در این بازی‌ها شرکت می‌کردند، از این سفر باز مانده‌اند.

بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷، چهارمین دوره از این بازی‌ها است که به میزبانی شهر باکو، جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود. این بازی‌ها از ۱۲ تا ۲۲ ماه می/مه ۲۰۱۷ در ۱۸ رشته ورزشی برگزار می‌شود.

ورزشکاران افغان در شماری از رشته‌ها از جمله وشو، دوش، تکواندو، شنا و زورخانه‌ای شرکت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

به گفته‌ آقای نیرو، کمیته ملی المپیک (به ریاست ظاهر اغبر) تمام مسئولیت‌هایی را که در این زمینه به این اداره مربوط می‌شود، انجام داده است. اما به گفته او مسئولیت عدم حضور ۷۰ ورزشکار به حکومت افغانستان برمی‌گردد.

احسان نیرو، افزود که از چهار ماه به‌ این‌سو به تمام وزارت‌‌خانه‌های مربوط مراجعه کرده‌اند، اما هیچ پاسخ مثبتی دریافت نکردند.

او علاوه کرد که در ابتدا ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان وعده‌هایی مبنی بر حمایت از ورزشکاران برای حضور در مسابقات باکو اعلام کرد، اما این وعده‌ها عملی نشد و به گفته او ریاست جمهوری افغانستان نیز در این زمینه بی‌اعتنا بوده است.

Image caption احسان نیرو، سخنگوی کمیته ملی المپیک افغانستان می‌گوید که این اداره به‌خاطر عدم حمایت مالی دولت نتوانسته‌ بیش از ۴۰ ورزشکار را به بازی‌های باکو بفرستد

گفته می‌شود شماری از ورزشکارانی که توانسته‌اند به باکو بروند، هزینه سفر را خود شان پرداخته‌اند. هزینه بلیط سفر برخی دیگر را کمیته المپیک قرض کرده است.

آذربایجان نیز مخارج بودوباش و غذای ورزشکاران افغان را متقبل شده است.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شماری از این ورزشکارانی عازم آذربایجان، در اقدامی نمادین در فرودگاه کابل با عکس اشرف‌غنی، رئیس جمهوری خداحافظی کردند.

در حدود دو سال اخیر عملا دو کمیته‌ المپیک در افغانستان فعالیت داشته‌اند. یکی به ریاست محمود حنیف که گفته می‌شود حمایت ریاست جمهوری را دارد و دیگری به ریاست محمدظاهر اغبر که به صورت رسمی در کمیته المپیک آسیایی ثبت است.

آقای نیرو می‌گوید که دوگانگی کمیته المپیک افغانستان پیامدهای منفی بر ورزش این کشور داشته است.