مرکل: آلمان نیروی بیشتر به افغانستان اعزام نمی‌کند

ناتو حق نشر عکس EPA
Image caption انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان (راست) و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن تأکید بر ادامه حمایت از مأموریت غیررزمی ناتو در شمال افغانستان می‌گوید که دولت آلمان در نظر ندارد نیروهای بیشتر به افغانستان اعزام کند.

خانم مرکل امروز پنجشنبه ۲۱ ثور/اردیبهشت در نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بر لزوم تضمین ثبات در شمال افغانستان تأکید کرد.

آلمان حدود هزار نیرو در افغانستان دارد که بیشتر آنها در ولایت بلخ در شمال افغانستان حضور دارند.

دبیرکل ناتو در این نشست خبری گفت: "در صورتی که برنامه‌ای برای افزایش نیروی نظامی در کار باشد، که البته هنوز چنین تصمیمی گرفته نشده، ما از همه متحدان و شرکای خود می‌خواهیم که اقدام کنند".

ناتو اخیرا اعلام کرده بود که در حال بررسی درخواستی برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است و تأکید کرد که نیروهای ناتو به انجام عملیات‌ نظامی در افغانستان متوسل نمی‌شوند.

قرار است که تصمیم نهایی در این مورد در ٢۵ می (حدود دو هفته دیگر) در جریان نشست ناتو در بروکسل گرفته شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای ناتو در افغانستان

منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ناتو از بریتانیا خواسته تعداد نیروهای خود در افغانستان را افزیش دهد. این اقدام بخشی از طرح افزایش نیروهای ناتو در افغانستان است.

گزارش‌ها حاکی است که نخست وزیر بریتانیا در نظر دارد حدود ۱۵۰ نیروی تازه نفس بریتانیایی به افغانستان بفرستد.

ناتو که در حال حاضر ۱۳ هزار نیرو در افغانستان دارد، ماموریت رزمی خود را از ابتدای جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ پایان داده، و پس از آن وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.