حزب اسلامی حکمتیار می‌گوید معرفی جنگجویانش را به نهادهای امنیتی آغاز کرده ‌

حزب اسلامی حق نشر عکس Getty Images
Image caption حزب اسلامی گفته که بیش از سه هزار جنگجویش را به دولت معرفی کرده است

حزب اسلامی افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید فهرست بیش از ۳۵۰۰ نفر از جنگجویانش را به حکومت افغانستان سپرده تا در نهادهای امنیتی استخدام شوند.

قریب الرحمن سعید، از سخنگویان حزب اسلامی به بی‌بی‌سی گفت: "فهرست ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تن از درجه دارانی که در گذشته ترک وظیفه کرده بودند، به وزارت دفاع سپرده شده ‌است."

اما دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که وزارت دفاع از این لیست اطلاعی ندارد.

احمد فرزان، رئیس دبیرخانه کمیته اجرای توافقنامه دولت با حزب اسلامی گفته که این حزب تا کنون فقط فهرست ۱۰۰ نفر را به کمیته داده که آنهم به دلیل ناقص بودن، مسترد شده است.

قریب‌الرحمن سعید می‌گوید که در میان این درجه‌داران، افرادی هم هستند که زمان بازنشستگی‌شان فرا نرسیده و توانایی کار دارند و به ساختار وزارت دفاع باید جذب شوند و بقیه باز نشسته و حقوق بازنشستگی‌شان باید پرداخت شود.

این عضو حزب اسلامی از این افراد به عنوان "اعضای برجسته" حزب یاد کرده و گفته که آنان تجربه نظامی دارند.

بیشتر بخوانید:

آقای سعید گفته است که همه افراد شامل فهرست آموزش دیده و در گذشته با دولت کار کرده‌اند. به گفته او با آغاز جنگ علیه دولت کمونیستی وقت، آنان از دولت بریدند و به صف نیروهای حزب اسلامی پیوستند.

براساس توافق‌نامه میان دولت و حزب اسلامی، این حزب متعهد به انحلال شاخه نظامی خود است، منابع این حزب می‌گویند خلع سلاح اعضای این حزب در ولایت‌های کنر، لغمان و برخی مناطق دیگر آغاز شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای حکمتیار با استقبال گرم حدود دو هفته قبل به کابل آمد

گلبدین حکمتیار حدود دو هفته قبل وارد کابل و در ارگ ریاست جمهوری افغانستان از او استقبال گسترده شد.

احمد فرزان، رئیس دبیرخانه اجرائی روند صلح می‌گوید که آنان به دلیل نداشتن اطلاعات بیشتر درباره افراد معرفی شده، دوباره آنرا به حزب اسلامی مسترد کرده تا جزئیات بیشتر به این نهاد بدهد.

او می‌گوید که حزب اسلامی فقط یک جدول شامل اسامی افراد را روان کرده بود. نیاز است که هرکسی را که حزب اسلامی پیشنهاد می‌کند باید هویت افغانی‌اش ثابت شود و تذکره (شناسنامه) افغانستان را داشته باشند.

به گفته آقای فرزان حزب اسلامی باید سندی به این دبیرخانه ارائه کند که این افراد عضو حزب بوده و سابقه کاری آن در کدام بخش است.

علاوه بر آن مشخص شود که درجه نظامی آنان چه است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان درباره فهرستی که حزب اسلامی مدعی است به دولت داده اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

آقای وزیری می‌گوید که هر شهروند افغانستان که شرایط استخدام در ارتش را دارا باشند، می‌توانند درخواست بدهند.

او گفت افرادی که آموزش نظامی دارند، در وزارت دفاع افغانستان ثبت است و می‌تواند از این طریق درجه آنان را مشخص‌کرد.

به گفته آقای وزیری تمام درجه‌داران و سربازان که وارد ارتش ملی افغانستان می‌شوند، مطابق قانون اساسی باید عضو حزب سیاسی نباشند و از عضویت حزب خود استعفا دهند.

مطالب مرتبط