واکنش افغانستان به گزارش سازمان ملل: ژنرال رازق زندانیان را شکنجه نمی‌کند

رازق حق نشر عکس .
Image caption بسیاری ها ژنرال رازق را به دلیل قاطعیتش در مبارزه با طالبان و تامین امنیت قندهار تقدیر می کنند، اما کسانی هم هستند که او را 'دیکتاتور محلی' می‌دانند

حکومت افغانستان گزارش کمیته ضدشکنجه سازمان ملل مبنی بر دخالت مستقیم فرمانده پلیس قندهار در شکنجه را رد کرده است.

این کمیته که مقر آن در ژنو است در گزارشی نوشته که ژنرال عبدالرازق فرمانده قدرتمند پلیس قندهار در جنوب افغانستان به صورت مستقیم در شکنجه زندانیان دست دارد.

در این گزارش آمده که ژنرال رازق زندان‌های شخصی دارد که انواع شکنجه از جمله شوک برقی، عقیم کردن، وارد کردن آب به زور به معده در این زندان‌ها معمول است. گزارش افزوده که ژنرال رازق در مواردی مخالفانش را از بین می‌برد.

اما او خود گفته: "این گزارش حقیقت ندارد. این گزارش نادرست است. من آن را رد می‌کنم. این گزارش یک‌طرفه است. نمی‌دانم سازمان ملل براساس چه این گزارش را تهیه کرده. در افغانستان حکومت است. در هر دادگاهی حاضر به پاسخگویی هستم."

با وجود این، فرمانده پلیس قندهار تأیید کرد که حدود دو صد نفر که شامل افسران پلیس هم می‌شوند، به دلیل نقض حقوق بشر در قندهار زندانی شده‌اند.

همچنین نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور می‌گوید که تا حال دو بار هیات‌هایی برای بررسی وضعیت زندان قندهار به این ولایت رفته‌اند، اما آنها درنیافتند که در این زندان شکنجه صورت می‌گیرد.

با وجود این، آقای دانش افزود که پس از انتشار گزارش کمیته ضدشکنجه سازمان ملل، بار دیگر ادعاهای مطرح شده در مورد شکنجه در زندان‌های قندهار بررسی خواهد شد.

اما فعالان حقوق بشری در افغانستان معتقدند که نقض حقوق بشر در این کشور گسترده از آن است که در گزارش کمیته ضدشکنجه سازمان ملل مطرح شده است.

لعل‌گل لعل، رئیس سازمان غیردولتی نظارت حقوق بشر به بی‌بی‌سی گفت که هر یک از ادعاهای مطرح شده در مورد نقض حقوق بشر در افغانستان باید به صورت جداگانه بررسی شود.

ژنرال رازق یکی از قدرتمندترین فرماندهان پلیس در جنوب افغانستان است. او به دلیل "قاطعیتش" در مبارزه با گروه طالبان شهرت دارد. همین دیروز شماری از مقام‌های محلی قندهار و نمایندگان مجلس از او به دلیل "شجاعتش" در مبارزه با شورشیان تقدیر کردند.

اما کسانی هم هستند که او را "دیکتاتور بی‌رحم محلی" می‌خوانند.

فرمانده پلیس قندهار بیش از ۱۰ بار هدف سوء قصد قرار گرفته است. آخرین مورد از این سوءقصدها در مهمانخانه والی قندهار صورت گرفت که در آن سفیر امارات متحد عربی کشته شد و پنج دیپلمات این کشور و والی قندهار زخمی شدند.