خودروهای عکس‌دار که به مناطق ممنوعه کابل راه باز می‌کنند

رهبران حق نشر عکس Socialmedia
Image caption خودروهای زیادی با عکس رهبران و فرماندهان جهادی افغانستان دیده می‌شود

پلیس کابل می‌گوید هنوز موفق نشده که جلو افرادی را بگیرد که با نصب تصاویر رهبران سیاسی و مقام‌های دولتی در خودروهایشان/موترهایشان قصد سوء ‌استفاده دارند.

همزمان در همین رابطه عدهای براین عقیده‌اند که انتخاب درست عکس رهبران و مقام‌های دولتی و نصب آنها بر این موترها، عبور و مرور آنها را در برخی از محله‌های شهر آسانتر می‌سازد.

شماری از رانندگان این خودروها، حامیان واقعی این چهره‌های جهادی و مقام‌های دولتی هستند، اما کسانی دیگر برای ایجاد سهولت در تردد، این تصاویر را نصب می‌کنند.

در شهر کابل خودروهای که شیشه‌های عقب و جلو پر از عکس‌های فرماندهان سابق جهادی، رهبران سیاسی و مقام‌های ارشد دولت است، کم نیست و در بعضی موارد به دلیل نصب این تصاویر برروی شیشه‌های خودروها به مشکل می‌توان داخل آنها را دید.

پلیس کابل می‌گوید که این کار مشکلاتی را برای بازرسی این خودروها ایجاد می‌کند و در مواردی نیز از خودروهای عکس‌دار سوء استفاده می‌شود.

حسیب ۲۸ ساله که عکاس و فیلمبردار است، برای حل مشکلش در تردد، چندین تصویر از رهبران جهادی و مقام‌های دولتی را با خود دارد.

او مجموعه‌ای از عکس‌های فرماندهان جهادی، رهبران سیاسی و مقام‌های ارشد دولتی را به من نشان می‌دهد.

حق نشر عکس Getty Images

این جوان افغان می‌گوید که هوادار هیچ یک از این افراد نیست و با آنان هم عقیده نیست، اما در زمان سفر نیاز دارد از این عکسها استفاده کند.

او می‌گوید که سه ماه پیش با یک تبعه کشور لهستان در حال تهیه یک مستند بوده و وقتی به منطقه‌ای در کابل رفته به او اجازه ورود به اداره داده نشده است.

این تصویربردار می‌گوید وقت از محافظ اداره‌ای که در آن منطقه بود پرسیده که چرا اجازه ورود داده نشده، گفت: "وقتی به منطقه ما می‌آیی عکس رهبر این منطقه باید در خودرویت نصب می‌بود؛ اگر می‌بود اجازه می‌دادم."

حسیب مدعی است که با انتخاب درست عکس برای محل‌های مناسب هیجکس برایش مشکل ایجاد نمی‌کند.

عبدالله مصباح، رئیس اداره هماهنگی غیرنظامی، می‌گوید که یک بار توانسته بدون کارت هویت و با نصب عکس حامد کرزی، رئیس جمهوری پشین افغانستان، حتی وارد کاخ ریاست جمهوری شود.

در شهر کابل چندین بازار وجود دارد که در کنار دیگر ابزارهای زینتی خودروها، این نوع عکس‌ها را نیز نصب و می‌فروشند.

Image caption حسیب مدعی است که با انتخاب درست عکس برای محل‌های مناسب هیجکس برایش مشکل ایجاد نمی‌کند.

فرهاد یکی از فروشندگان در این بازار گفت روزانه دستکم پنج نفر برای نصب چنین تصاویری به او مراجعه می‌کنند.

او می‌گوید که در سالگرد وفات و کشته شدن رهبران جهادی و سابق افغانستان مشتری آنان بیشتر می‌شود.

در مغازه فرهاد عکس رهبران مختلف موجود بود و هر کدام با قیمت‌های متفاوت از ۲۰۰ افغانی( سه دلار) گرفته تا هزار افغانی ( حدود ۲۰ دلار) به فروش می‌رسد.

شماری از جاده‌های شهر کابل به دلیل تدابیر سختگیرانه امنیتی بر روی وسایل نقلیه مسدود است. در این جاده‌ها حتی به افراد اجازه داده نمی‌شود که پیاده از آنجا عبور کنند. اما خودروهایی که عکس‌های از این دست برآنها نصب شده‌اند اجازه رفت و آمده داده می‌شود.

وزارت امور داخله/کشور افغانستان می‌گوید که از موترهای که عکس رهبران جهادی و سابق افغانستان بر آن نصب شده سوء‌استفاده می‌شود.

نجیب دانش، معاون سخنگوی این وزارت، می‌گوید رانندگان این خودروها در ایست‌های بازرسی توقف نمی‌کنند و در خیلی از موارد صاحبان خودروهای که مدارک تردد ندارند از این عکسها استفاده می‌کنند.

او گفت که افراد استفاده‌جو و فرصت‌طلب بیشتر از این عکس‌ها استفاده می‌کنند؛ آنان افرادی هستند که عکس یک رهبر را در خودرو خوب نصب می‌کنند در حالیکه شناختی از این رهبر ندارند.

آقای دانش می‌گوید پلیس برای جلوگیری از چنین کاری، سالها تلاش کرده اما تا هنوز موفق نشده‌ است.

در قوانین افغانستان مشخص نیست با افرادی که عکس رهبران و سیاستمداران را روی شیشه‌های خودروهای خود نصب می‌کنند چگونه برخورد شود، ولی یک چیز مشخص است که با توجه به تنش‌های گذشته در افغانستان، یک فرمانده و یا رهبر از یک منطقه تا منطقه دیگر واکنش برانگیز است.

مطالب مرتبط