حزب اسلامی: با طالبان با هدف صلح در تماس هستیم

حکمتیار حق نشر عکس Reuters

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار مدعی شد که شماری از رهبران سیاسی گروه طالبان و حزب اسلامی برای پیوستن طالبان به روند صلح افغانستان با هم در تماس هستند. گروه طالبان این ادعای حزب اسلامی را رد کرده است.

قریب الرحمن سعید، مسئول کمیته فرهنگی و مطبوعاتی این حزب، به بی‌بی‌سی گفت که تماس گروه طالبان براساس دعوت حزب اسلامی از این گروه، برای پیوستن به روند صلح است.

او گفت که از همان روز اول که آقای حکمتیار در سخنرانی خود در ارگ ریاست جمهوری افغانستان طالبان را برادر خطاب کرد و از آنها خواست که به روند صلح بپیوندند؛ شماری از رهبران سیاسی طالبان با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در تماس شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای حکمتیار ۲۰ سال در خفا زندگی کرد و چند هفته قبل به کابل برگشت

به گفته آقای سعید این رهبران گروه طالبان درباره "اعاده حقوق شان و بعضی تضمین‌ها" با رهبری حزب اسلامی صحبت کرده‌اند.

آقای سعید درباره اینکه این رهبران سیاسی که با حزب اسلامی در تماس هستند، چقدر صلاحیت برای انجام مذاکره دارند، گفت که "تماس‌ها در سطح بالا است و افرادی که با رهبر حزب اسلامی و ما در تماس می‌شوند افراد با صلاحیت هستند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از آقای حکمتیار در کابل به صورت گرم استقبال شد

او افزود که شرایط گذشته با شرایط فعلی فرق می‌کند وضعیت فعلی ایجاب می‌کند که برای رسیدن به اهداف سیاسی باید گفتگو کرد.

این عضو حزب اسلامی مدعی است که مسئولان سیاسی و مشاوران گروه طالبان نیز بر این نظر هستند که مسایل افغانستان از طریق جنگ حل نمی‌شود و راه گفتگو و مذاکره را باید در پیش گرفت.

گروه طالبان این ادعای حزب اسلامی را رد کرده است.

درگذشته نیز بارها افرادی از گروه طالبان با دولت افغانستان وارد مذاکراه شده ولی گروه طالبان هر نوع مذاکره با نمایندگان دولت افغانستان را رد می‌کرد.

دور نخست مذاکرات رسمی صلح در ماه جولای (ژوییه) سال ۲۰۱۵، میان "گروه طالبان" و هیات رسمی اعزامی از سوی حکومت افغانستان در پاکستان، برگزار شد. نمایندگان چین و آمریکا هم در آن نشست حضور داشتند.

بعد از اعلام خبر درگذشت رهبر طالبان در سال ۱۳۹۴، دومین دور گفت‌وگوهای برنامه‌ریزی‌ شده صلح بین دولت افغانستان و نمایندگان گروه طالبان در پاکستان لغو شد که تاکنون از سرگرفته نشده است.

مطالب مرتبط