ژنرال دوستم و کارمندان دفترش 'از پنج ماه پیش حقوق نگرفته‌اند'

دوستم حق نشر عکس AFP
Image caption روابط آقای دوستم و اشرف غنی از ماهها پیش تیره بوده است

دفتر عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفته که حقوق ماهیانه آقای دوستم و کارمندان دفتر او از پنج ماه پیش پرداخته نشده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اما می‌گوید حقوق آقای دوستم و كارمندان دفتر او تا پایان ماه حوت/اسفند پرداخته شده و تنها در ماه حمل/فروردین تاخير آمده است كه "به زودی اجرا می‌شود".

عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر عبدالرشید دوستم روز (دوشنبه، ۲۵ ثور/اردیبهشت) به بی‌بی‌سی گفت که آقای دوستم و کارمندان دفترش از آغاز سال مالی جاری (اول جدی/دی) حقوق نگرفته‌اند.

آقای فرهمند افزود که او طبق معمول پیش از آغاز سال مالی جدید تشکیلات و میزان هزینه عادی دفتر معاون رئیس جمهوری را به صورت پیشنهادی به دفتر اشرف غنی، رئیس جمهوری فرستاده اما پاسخی دریافت نکرده است.

رئیس دفتر آقای دوستم گفت هر باری که خواستار توضیح این موضوع شده، کارمندان دفتر ریاست جمهوری پاسخ داده‌اند که این پیشنهاد روی میز رئیس جمهوری است، اما امضا نکرده است.

اما شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری به بی‌بی‌سی گفته که حقوق کارمندان دفتر معاون رئیس جمهوری تا آخر ماه حوت (اسفند) پرداخته شده و صرفاً در پرداخت حقوق ما حمل آنها "تاخیر" صورت گرفته که به زودی آن هم پرداخته خواهد شد.

روابط آقای دوستم و اشرف غنی از ماه‌ها پیش تیره است و در یک مورد رولا غنی، همسر آقای غنی گفته که آقای دوستم در "حبس خانگی" به سر می‌برد.

آخرین باری که معاون اول رئیس جمهوری به دفتر خود رفت، ظاهرا دوم حوت/اسفند پارسال بود که به دنبال آن نیروهای دفاعی و امنیتی خانه او را در محله شیرپور محاصره کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای دوستم (چپ) یکی از سه ضلع اصلی تیم انتخاباتی اشرف غنی (وسط) در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بود. سرور دانش، معاون دوم آقای غنی ضلع سوم تیم او بود

گفته می‌شود که آقای دوستم پیش از آن هم بسیار کم به دفترش می‌رفت. برخی منابع گفته بودند که او از آغاز کارش به عنوان معاون اول رئیس جمهوری در سال ۱۳۹۳ کم‌تر از چهل روز در دفترش حضور یافته بوده است.

منابع نزدیک به آقای دوستم می‌گویند که رئیس جمهوری وضعیت را به گونه‌ای مدیریت می‌کند که او نتواند از صلاحیت‌های خود به عنوان معاون اول رئیس جمهوری استفاده کند.

در هفته‌های اخیر هواداران آقای دوستم دست به اعتراضات دسته‌جمعی زده و خواستار بازگرداندن اختیارات قانونی آقای دوستم به او شده‌اند.

اما منابع نزدیک به آقای غنی تا حال در مورد اظهارات رئیس دفتر آقای دوستم و سایر منابع نزدیک به او درباره انتقادهایی که آنها علیه ریاست جمهوری مطرح می‌کنند، پاسخ نداده‌اند.

موضوعات مرتبط