مرکز قلعه زال در ولایت قندوز 'به دست نیروهای دولتی افتاد'

حق نشر عکس .
Image caption قلعه زال در ۳۵ کیلومتری غرب شهر قندوز موقعیتی استراتژیک دارد

مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که مرکز منطقه قلعه‌زال در ولایت شمالی قندوز را از تسلط گروه طالبان بیرون کرده‌اند.

این منطقه ده روز پیش در پی حمله گروه طالبان به دست این گروه افتاده و انتقادهای زیادی را علیه دولت افغانستان برانگیخت.

شیرعزیز کامه‌وال، فرمانده پلیس حوزه شمال شرق کشور به بی‌بی‌سی گفت که در پی عملیات تهاجمی بامداد روز سه‌شنبه (۲۶ ثور/اردیبهشت) نیروهای امنیتی، گروه طالبان مجبور به فرار از این منطقه شدند.

ژنرال کامه‌وال افزود که ساعت ۹ صبح به وقت ملی مرکز این ولسوالی به تصرف نیروهای دولتی افتاد و در حال حاضر عملیات مین‌روبی در داخل و حومه شهر قلعه‌زال ادامه دارد.

او افزود که گروه طالبان در چند روزی که بر این شهر مسلط بودند، در جاده‌ها و مناطق استراتژیک آن به صورت گسترده‌ای مین کار گذاشتند.

آقای کامه‌وال همچنین گفت که عملیات نیروهای امنیتی برای بیرون راندن گروه طالبان از بقیه مناطق ولسوالی (شهرستان) قلعه زال نیز ادامه دارد.

به گفته او، در حال حاضر حدود ۳۰ درصد خاک منطقه قلعه زال تا حال در کنترل گروه طالبان است.

این فرمانده ارشد پلیس افغانستان گفت که در این عملیات ۲۰ نفر از اعضای گروه طالبان کشته و زخمی شدند، اما در مورد تلفات احتمالی نیروهای امنیتی چیزی نگفت.

وزارت داخله (کشور) افغانستان هم با انتشار اعلامیه‌ای از تصرف مجدد منطقه قلعه زال خبر داده، اما گروه طالبان تا حال در این مورد اظهار نظری نکرده است.

منطقه قلعه زال در ۳۵ کیلومتری غرب مرکز ولایت قندوز موقعیت دارد و بزرگ‌ترین ولسوالی این ولایت است. براساس آمار مرکز احصائیه (آمار) این ولسوالی بیش از ۷۳ هزار نفر جمعیت دارد.

در چند سال اخیر قلعه زال بارها بین نیروهای دولتی و گروه طالبان دست به دست شده است.

موضوعات مرتبط