عکس: نمایشگاه تولیدات داخلی همزمان با کنفرانس اقتصادی هرات

سومین کنفرانس اقتصادی و نمایشگاه تولیدات صنایع داخلی در هرات در غرب افغانستان امروز گشایش یافت.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که به هرات سفر کرده، نیز در مراسم گشایش این نمایشگاه و کنفرانس اقتصادی گفت که حکومت در تلاش است تا برای حل مشکلات امنیتی سرمایه‌گذاران اقدامات موثر انجام دهد.

حق نشر عکس Farhad Tamana

در ۱۱۲ غرفه این نمایشگاه نمونه‌های از انواع تولیدات صنعتی و صنایع دستی زنان به شمول لباس و مواد خوراکی به نمایش گذاشته شده است.

حق نشر عکس Farhad Tamana

هدف اصلی این نمایشگاه بازاریابی برای این تولیدات و جلب حمایت مقام‌های دولتی از سکتور صنعت در هرات خوانده شده است.

صنعت‌گران هراتی می‌گویند به عقب بر نمی‌گردند و به همین دلیل نمایشگاه این بار با ابعاد بزرگتر و در فضای باز در یکی از پارک‌های بزرگ شهر هرات برگزار شده است.

در این نمایشگاه نه تنها از شهرک صنعتی هرات بلکه از دیگر ولایت‌های افغانستان هم صنعت‌گرانی حضور دارند.

با آنکه صنعت‌گران افغان با دست خالی از این نمایشگاه بیرون نمی‌شوند اما مشکلات بزرگ آنها هنوز رفع نشده است. حمیدالله خادم، رئیس اتحادیۀ صنعتگران هرات از نظام بازاری که حالا در افغانستان حاکم است و به گفته او امتیازهای قابل توجه به صنعت‌گران نمی‌دهد، شاکی بود.

پس از افتتاح این نمایشگاه، صنعت‌گران هراتی در کنفرانس اقتصادی، فرصت یافتند تا از دولت گلایه کنند. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان گفت که حکومت توجه ویژه به تقویت تولیدات افغانستان دارد و در تلاش حل مشکلات برای سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران است.

حق نشر عکس Farhad Tamana

هرات در بیش از یک دهه گذشته به یکی از مراکز صنعتی افغانستان بدل شده است. اما صنعت‌گران هراتی همیشه خواهان افزایش حمایت‌های دولت از بخش خصوصی در این ولایت اند.

آنان می‌گویند در فضای امن اگر به برق ارزان هم دسترسی داشته باشند، امکان استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی هرات به مراتب بیشتر میسر خواهد شد.