سخنگوی غنی: دوستم پرونده دارد، امیدواریم به‌زودی برگردد

حق نشر عکس FB/BABUR FARAHMAND
Image caption آقای دوستم دیشب کابل را به قصد ترکیه ترک کرد

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری برای درمان به ترکیه رفته و او امیدوار است به زودی برگردد.

شاه‌حسین مرتضوی در نشست خبری روز شنبه (۳۰ ثور/اردیبهشت) خود از دادن پاسخ مشخص در مورد چگونگی روابط اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالرشید دوستم، معاون اولش خودداری کرد.

اما آقای مرتضوی افزود که رئیس جمهوری با تمام اعضای رهبری حکومت وحدت ملی همکاری صمیمانه دارد و در این مورد به روابط او با شماری از شوراها در حکومت اشاره کرد.

او "انحصار قدرت" در کاخ ریاست جمهوری را رد کرد، ولی افزود که آقای دوستم پرونده قضایی دارد که باید سرنوشت آن مشخص شود.

بشیراحمد ته‌ینچ، سخنگوی آقای دوستم گفته که وضعیت سلامت معاون اول رئیس جمهوری قناعت‌بخش است و سفر جاری او برای تکمیل آزمایش‌های پزشکی و دیدار با اعضای خانواده اش صورت گرفته است.

آقای ته‌ینج تاکید کرد که آقای دوستم با هماهنگی رئیس جمهوری به ترکیه رفته است.

پیش از این آقای دوستم بارها از آقای غنی انتقاد کرده که قدرت را در دفتر خودش متمرکز کرده و سایر مقام‌های حکومتی فاقد اختیار لازم برای اجرای کارهای قانونی خود هستند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای دوستم (راست) در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ از متحدان اصلی آقای غنی بود

پرونده مورد نظر آقای مرتضوی مربوط به ادعای احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان است. آقای ایشچی مدعی شده که آقای دوستم و محافظانش با او بدرفتاری جنسی کرده‌اند، اما منابع نزدیک به آقای دوستم این ادعا را به شدت تکذیب کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته برخی منابع گفته بودند که آقای دوستم تحت فشار است که کشور را به قصد ترکیه ترک کند. به گفته این منابع اما او تسلیم این فشارها نشده است.

پیش از این رولا غنی، همسر اشرف غنی، رئیس جمهوری گفته که معاون اول رئیس جمهوری به نوعی در حبس خانگی به سر می‌برد.

روابط بین رئیس جمهوری و معاون اولش از مدت‌ها پیش تیره بود. پارسال زمانی که آقای دوستم رئیس جمهوری را متهم به قومگرایی و تمرکز قدرت کرد، این اختلاف‌ها کاملا آشکار شد.

موضوعات مرتبط